Piet Reitsma, de eerste veearts in de polder Antje (25) buren krijgen. Piet Reitsma en Antje Koopmans circa 1935. 30ste jaargang 2022/1 nummer 91 De eerste woning van dierenarts en familie Reitsma in Slootdorp, 1935 - 1945. Op 5 oktober 1936 wordt dochter Nel geboren. Als notabelen begeven Piet en Anneke zich ook in het verenigingsleven. Ze kennen alle boeren vanuit hun beroep persoonlijk. (Toen moeder Antje 94 jaar was kende ze nog heel veel namen en adressen). Ze zijn actief in de Fryske Krite. In 1939 wordt zoon Dik geboren. Schaarste Benzine- en banden schaarste nopen Piet tot het beperken van visites op locatie. Hij vraagt zijn klanten om strikt tussen 8 en 9 uur ’s morgens de visites (hij noemde het ‘boodschappen’) af te spreken. Als in mei 1940 de oorlog uitbreekt, wordt de schaarste nog meer voelbaar. Mijn moeder heeft in 2000 wel eens verzucht dat het toch wel geweldig zou zijn geweest als de mo biele telefoon 70 jaar eerder was uitgevonden. De oorlog beheerst het leven van alledag. Voor Piet en Anneke zitten er bijzondere kanten aan de bezetting. Piet moet zomer 1941 al het vee van het Joods Werkdorp afmaken, voor een veearts een tegen natuurlijke daad. Anneke vreest de razzia’s. Al tijd is er de angst dat Piet als notabele bij wijze van wraakactie opgepakt kan worden. Hij duikt enkele malen onder bij een van zijn klanten. Aan het eind van de oorlog moet hij zijn ron des op de fiets doen. Geen sinecure in die uit gestrekte polder, al kan hij wel een paar pondjes gewicht missen. Piet (28) en Antje (25) starten als net getrouwd stel een nieuw leven in een nog kale polder waar nog weinig boeren (dus ook weinig dieren) zich hebben gevestigd, de eerste boeren begonnen zich in 1934 te vestigen. Geen vetpot dus. Antje die ik hierna Anneke noem, is de ‘backoffice’. Zij verzorgt de telefoon, de apotheek, maakt af spraken en doet de boekhouding, de facturering en de incasso. Alles is nieuw voor haar, maar er is geen alternatief en het leert snel. nieuwe afsluitdijk overgereden. Het avontuur tegemoet. Kleine huisdieren behandelen doet hij ook, maar Piet is allereerst veearts. Veel klan ten heeft hij nog niet, de verdiensten bestaan uit dubbeltjes, kwartjes en guldens. Toch laat hij een nieuw huis bouwen in Sloot dorp, op de hoek Langeweg - Westerterpweg, op nummer 25 (nu Kon. Julianalaan). De bouw duurt 15 weken en de aanneemsom is fl 6.177, Architect B.G. Zandstra (Hippolytushoef) te kent het ontwerp en W. Uitterdijk neemt de klus aan. Het duurt tot eind 1938 voor Piet (28) en F

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2022 | | pagina 41