62 Blijvers SONDER-AUSWEIS SIEGEL, Paul 71. 28.1.24 Bar. 6$ isi bcrcchtigl it.>s taper WeMcrbutk zu verlassen, um in: liauamtiQ Kaartbeeld: Jard van der Lugt (TU Eindhoven) A Ji.li Sonder-Ausweis 30ste jaargang 2022/1 nummer 91 Van Werkdorp naar verblijfplaatsop 1 aug 1941 Guitig bis Mixlcl ii» IM I H t» 'I I De verhalen die Roel Wittink ons op deze middag vertelde, vult de geschie denis van het werkdorp aan met in drukwekkende informatie, verhalen die we niet kenden. Augustus 1941 - De ‘blijvers’ zochten na 1 au gustus zelf een plek, in Noord-Holland (33), in Deventer (18), verder in o.a. Gouda, Naarden, Eindhoven en Franeker. In Deventer was het Ru Cohen, zelf al jarenlang actief met het ver der helpen van Palestinapioniers, en hij was een broer van de voorzitter van de Joodse Raad, die hielp bij vinden van een plek in een boerenge zin. Namenmonument - De initiatiefnemers van het Joods Namenmonument aan de Nieuwe- sluizerweg te Slootdorp, Marieke Roos en Ina Hoogenbosch hebben met Roel Wittink sa mengewerkt aan de site www.werkdorpwierin- germeer.nl. Hier is een schat aan biografische gegevens te vinden van leerlingen en personeel. Het geeft een indringend overzicht van en ver helderend inzicht in deze werkdorpers, mensen die zijn vermoord door de nazi’s tijdens WOII. Binnenkort ook in het Engels en Duits te lezen. Ontsnapping - Van de werkdorpers zijn in totaal 5 vrouwen en 3 man nen uit kamp Westerbork ontsnapt. Ze doken onder en met hulp van der den vluchtten ze verder. Bijvoorbeeld met een vals ‘Sonderausweis’ konden werkopdrachten buiten het kamp ge daan worden. Dit bood een mogelijk heid om te vluchten. Zo konden Paul Siegel, die 14 maanden in Westerbork gevangen zat, en ook oud werkdorper Martin Uffenheimer, op 2 februari 1944 ontsnappen. Uitstel en ontsnapping - Had je een ‘sperr’, dit betekende uitstel van transport. Vanuit Wester- bork werden ontsnappingen voorbereid, dit is in aantal gevallen gelukt. Gekleed in een overall van de helpers (ook joden) en met een wit te band om de arm ter verduidelijking dat ze niet mee hoefden, werd daarover hun winterjas gedragen. Deze helpers werden zodoende toch ‘meegeteld’ bij het betreden van de trein. Eenmaal in de wagon ging de winterjas uit, werden mensen geholpen b.v. met koffers in het rek leggen. Eenmaal klaar met hun taak, vertrokken de helpers uit de trein en zonder winterjas. Deze me thode is meerdere keren gelukt. Pas op de eindbestemming van de treinen werden de mensen weer geteld. Als bleek dat het aantal niet klopte, was niet meer te achter halen waar de ‘vermisten’ ontsnapt waren. Arhcilen zu verrichten. '3/ I SS’Obmturmführrr e.ul‘ Wei te ren 1'" Antwerpen t Eindhoven Gouda

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2022 | | pagina 38