Leo Pinkhof en zijn gezin zijn in Sobibor omgebracht. het werkdorp. Of ze vaker haar kunstenaarsta lent kon inzetten is niet bekend. Deze aquarel is haar tot dusver enige bekende werk, gemaakt in haar tijd in het werkdorp. een vergeten aquarel van Eva Frankel soldaten. Ook maakte ze poppen voor een clan destien marionettentheater. Kennissen uit het werkdorp werden naar Mau thausen afgevoerd, Eva ontving het al snel ene na het andere doodbericht. Haar eigen oproep voor ‘werk in Duitsland’ heeft ze door de wc ge spoeld. Haar baas bood aan om Eva, in ruil voor 8 tekeningen per week, onder te laten duiken bij het echtpaar Aten in Zaandam. Volgens haar vervalste papieren was ze het dienstmeisje. Aten zat in de verzetsgroep van de bankier Walraven - van Hall. Ook Eva raakte betrokken in het ver zet. Ze deed koerierswerk. Op een gegeven mo ment werd het bij de familie Aten te onveilig, Eva verhuisde naar familie Hart. Informatie: Joods Monument Zaanstreek. Het Joods Werkdorp, doctoraalscriptie van Lili an Peters, 1993. Robert en Angela Reutlinger. Presser, Dr. J., Ondergang. De vervolging en verdelging van het Nederland se Jodendom 1940 - 1945. 2 delen. Staatsuitge verij, Den Haag, 1965. Naar Theresienstadt en terug Kort daarna werd ze in de trein naar Amster dam gepakt met documenten. Ze belandde in de strafbarak in Westerbork en ging met het laatste transport naar Theresienstadt. “In goederenwa gons, waarin als enige luchtverversing enkele openingen; als toilet een paar emmers”, schreef historicus Jacques Presser in 1965 in zijn boek Ondergang. Eva overleefde het concentratie kamp en keerde samen met werkdorper Paula Kaufman terug naar Nederland. Tot maart 1946 woonde ze bij familie Hart in Zaandam. Daar na emigreerde ze naar familie in Palestina, ze trouwde en werd een bekend kunstenaar. Tekenles De joodse Leo Pinkhof (1898 - 1943) was een Amsterdammer die in Den Helder werkte als leraar technisch tekenen aan een ambachts school. Vanwege de maatregelen van de Duitse bezetter verloor hij zijn baan, hij trok met zijn gezin in bij meester Jippes in Oudesluis. In het Joods Werkdorp kon Pinkhof aan de slag als tekenleraar. Onder zijn leiding kon Eva verder schaven aan haar talent. Terugblik In 1989 vertelde Eva haar ervaringen aan Lili an Peters die voor haar studie geschiedenis een doctoraalscriptie schreef over het Joods Werk dorp Wieringermeer. Eva kreeg in Israël enkele malen bezoek van medeleerling Julius Reutlin- ger en weer later van zijn kinderen. Haar precie ze sterfdatum is (nog) niet bekend. Naar Amsterdam Ook Eva werd op 20 maart 1941 afgevoerd naar Amsterdam en kreeg onderdak bij een joodse familie. Dat beviel slecht, ze had het gevoel dat deze Nederlanders de Duitse Joden liever zagen vertrekken. Eva vond werk als ontwerpster in een textielfabriek en ze ging op kamers wonen. Via een relatie kreeg ze extra werk, replica’s maken van bekende schilderwerken, Van Gogh- jes en Renoirtjes voor Duitse, kunstminnende Ingebracht en uitgelicht: 30ste jaargang 2022/1 nummer 91

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2022 | | pagina 33