Ingebracht en uitgelicht Een vergeten aquarel van Eva Frankel Marieke Roos Historisch Genootschap Wieringermeer Bij het opruimen van de archiefkelder kwam een mooie ingelijste aquarel tevoorschijn. In potlood staat vermeld: ‘Eva Frankel 1939 werkdorp Wieringen’. Dit werk heeft jarenlang op de Oostwaardhoeve gehangen en bij het beëindigen van de proefboerderij kreeg het Ge nootschap het in bezit. Wie was deze kunstenares en wat is bekend over haar levensloop? Wie was Eva Frankel? Eva Frankel werd in 1920 geboren in Beuthen, in Duitsland, nu Bytom (Polen, nabij Katowice). Eva had vier broers. In 1938 was het voor Joden in Duitsland onmogelijk een bestaan op te bou wen. De familie Frankel wilde naar Israël, kreeg toestemming, maar alleen minderjarige kinde ren mochten mee. Eva was 18 jaar, te oud voor emigratie. Haar tekentalent bracht haar naar de Berlijnse kunstacademie. Lea Katznelson, een familievriendin, verbleef op dat moment in het Werkdorp Wieringermeer, haar man was de di recteur. Eva maakte de stap om apart van haar familie weg te komen uit Duitsland. De 19-jari- ge liet haar verloofde achter in Duitsland. Beiden hoopten ze elkaar ooit in Parijs weer te zien. Het mocht niet zo zijn. Zijn hele familie is in Auschwitz omgebracht. Eva had duidelijk geen interesse in de huishoudelijke opleiding in Deze afdruk in zwart-wit, en ook nog eens een uitsnede van het totale werk, doet natuurlijk geen recht aan de subtiele lijnen en kleuren van de echte aquarel, een parel in onze collectie. Leest u dit artikel dan ook als een uitnodiging om het werk in het echt te komen bewonderen bij het Genootschap. De aquarel toont de polder in de begintijd. Ner gens is een boom te bekennen. Vanaf de over kant van het Waardkanaal kijkt Eva naar het hoofdgebouw en het Haukeshuis. Aan de hori zon prikken rode daken met hun toppen naar een vriendelijke wolkenlucht. Vooraan zien we een geladen vrachtscheepje waarvan er in de ja ren dertig tientallen tegelijk de kanalen en toch ten van de Wieringermeer doorkruisten. Een zorgvuldig weggestreken vouw in het papier deert niet. Het laat zien dat een stuk papier een tweede leven begon als aquarel. 30ste jaargang 2022/1 nummer 91

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2022 | | pagina 32