Tien enerverende dagen: Wachtrapporten bij het Gat in de dijk, 8 -18 mei 1945 Gemaal Lely in het water. Beeldbank Wieringermeer. #0983. Herman noteert: ‘De ‘Confiance’ passeert ‘t gat en neemt ons schip langszij, op naar de Haven van Medemblik voor reparatie. ‘Wilhelmina’157 16 mei nieuwe instructies. ‘N.B. Indien burgers met ‘geen bezwaar’ van gat willen passeren op wacht dit toestaan.’ lag vanwege de stroom in ’t gat. Zo gingen wij de nacht in. De slepers moesten zich bij Ir. L.R. Dijkema verantwoorden. Aan het slechte weer konden zij ook niets doen. een verklaring van burgemeester Loggers het een schip dan kan de er geen aparte bewaking meer na 76jaar ton, vertrekt; is geladen met suikerbieten voor Amster dam. Onze wachtman Jan Vinke is met de ME3 naar Medemblik gegaan, last van zijn blindedarm, hij had de hele dag al op de brits gele gen. Wim Hans gingen mee met schipper Boeree, als be waking van onze goederen op de ‘Margaretha Helena’. Een nieuwe wacht zal ge bracht worden met een kiep- kar met paard. Wij bleven hier met de munitie, twee Winchesters de Brown. Jan Verpoorte, H. Werkman en ik, wij hebben de wacht betrokken. Joh. Breed, mo- torordonnance, kwam met brood, kaas, vlees.’ Wachtrapport 17 mei K. Bossema komt de Meer in. Eruit gaat motor boot WR222. Verder: WR 323, naar Den Oever; idem de MUZ-boot met Jan Oosterhuis; ook WR65, met Jan Lont. Om 12.15u een motor sloep, ca. 20 Engelsen aan boord, ze gaan vissen op de Noordzee. ‘Deo Labora’ naar Amsterdam, voor de voedselvoorziening. S. Heerschop bracht melk, gaat met de motor boot verder naar De Haukes. Zeilschip ‘Alyda’ vertrekt naar Sneek. ’s Avonds kwam de tijding dat de wacht op 18 mei om 12.00 uur wordt op geheven. Aan boord was niets meer te eten, ik ging foerageren en kwam middernacht terug op Oude Zeug, ik heb in een strohut overnacht. Om 6 uur door naar ’t Gat en om 12 uur waren wij weer terug in Medemblik. “That’s the end of the wait of the dike. So long and cheereo. The Commander, Herman.’ NASCHRIFT Na 18 mei 1945 was bij ‘t gat. Het schrift ‘Wachtrapporten’ is bewaring door familie Dijkema in 2021 geschonken aan HGW. Dank jullie wel! Lucas Dijkema schrijft in potlood: ‘Herman, Tot mijn genoegen vernam ik dat je met de wacht- groep nog steeds “still going strong”’ bent. Giste ren was ik op het District (in Den Helder, red.), gesprek over voortzetting van deze wacht. Een nieuwe regeling is getroffen. Wapens mogen alleen gedragen worden door degenen met be voegdheid, te herkennen aan hun speciale (arm) band. Wees voorzichtig, maak geen brokken. Er mag niet meer worden geoefend met scherp! Scherper omlijnde instructies volgen. Tot zoo lang dus kalm aan!’ 30ste jaargang 2022/1 nummer 91

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2022 | | pagina 31