Tien enerverende dagen: Wachtrapporten bij het Gat in de dijk, 8 -18 mei 1945 April 1945. Gat in de dijk. Kijkrichting Den Oever. Beeldbank Wieringermeer. #0688. Een doffe knal en ’t beestje was niet meer. Het weer was prachtig met oostenwind. [over 9, 10 en 11 mei, geen rapport. Red.] 4e Bezoek van een motorboot, aan boord een aantal Tommies. De heren kwam op het geluid van schoten af en zij dachten ons, de dijkwacht, aan te treffen in een zwaar gevecht. Heel Den Oever was bij het horen van de schoten in rep en roer. Om verwarring op Wieringen te voorkomen, met de En- gelsen is afgesproken om alleen ’s morgens tussen 11 en 12 uur te oefenen, behal ve gevallen waarbij aanhou ding met schoten nodig is. Het weer slaat om. De tempe ratuur zakt naar ca. 12 gra den. Een harde westenwind steekt op. Wachtrapport 12 Mei Wieringermeerders nemen de wacht over. Wachtcommandant is F. Schaafstra; leden: N. Wavelaar, A. Hekkema, J. Romein, G. Troost, P. v. Dis, A. Prins en B. Simonsma. Gerrit Troost meldt: ‘ie 3.10 u. n.m. Ms ‘Vertrouwen’, van J. v.d. Kroef (Amsterdam); met goederen w.o. een in goede staat zijnde motorfiets, had vergunning voor Medemblik. 2e 3.50 u. n.m. de ‘Drie Gebroeders’van schipper A.W. van IJsseldijk (195 ton), verzocht doorla ting om voor de voedselvoorziening te mogen laden in Medemblik. Had een vergunning.’ 15 mei 1945 F. Schaafstra: ‘Geen scheepvaart. Het is al een dag stormweer. Overal gezocht naar een sleep boot om Boeree weg te trekken, schip lag met een kapot roer en zonder sloep, die ook ver speeld was, op de dijk te klotsen. Nergens een boot te vinden. Om 11 uur met veel wind zijn wij, lopende met onze bagage op een trekwa- gentje, naar ’t gat gegaan. Een moordende tocht. Toen kwamen de ‘Maria’ en de ‘Nova Cura’, die trokken Boeree los en bijna dwars op de golfs- Wachtrapport 13 mei ‘ie Schip Nooitgedacht’kapitein F. Glashouder, geen lading. Toestemming voor overtocht Fries land, met vergunning. 2e Schip ‘Elisabeth’, 60 ton, Kapitein A. Poelgeest, geen lading. Toe stemming voor Friesland, met vergunning. 3e Vissersboot ME30, familie De Boer. Geen la ding. Vanuit Wieringermeer naar thuishaven Medemblik, op bevel van de plaatselijk N.B.S. commandant. ‘De Dijkwachten zijn schip breukelingen geworden. Schipper Boeree wilde zijn schip verderop in de wind leggen. De poging mislukte omdat het ankerdraad stuk sprong. Het schip kwam tegen de dijk én erop te zitten. Resultaat: massa’s water erop, erin en erover. Ernstige gevallen van zeeziekte, roer stuk en de sloep eveneens. De nacht in de boot doorge bracht en zijn als baby’s in slaap gewiegd. De volgende dag lopend in Medemblik aangeko men met een sterke westenwind. Het schip was in nood, in de nacht van 14 op 15 mei geen wacht aan boord, we hebben allen overnacht op de boerderij bij de katholieke kerk in Medemblik. 30ste jaargang 2022/1 nummer 91

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2022 | | pagina 30