Tien enerverende dagen Wachtrapporten bij het Gat in de dijk, 8 -18 mei 1945 Bewerkt door Anita Blijdorp Historisch Genootschap Wieringermeer Wachtrapporten 8 en 9 mei De scheepvaart controleren is de hoofdtaak van de wacht. Op de eerste dag zijn de mannen ook druk met de inrichting van ‘het wachtlokaal’ (waarschijnlijk het ruim van het motorschip, red.). ‘Herman’ uit Medemblik, is de wachtcomman dant en notulist. De mannen krijgen ‘consignes’ (militaire op drachten, red.) mee. ‘1e. Geen schip mag ’t gat uit zonder bewijs van den P.C. van Medemblik. 2e. Ieder schip moet gecontroleerd worden, wat teveel aan boord is, van geen ‘goede’ herkomst: in beslag nemen. 3e. Elk schip dat niet wenst te stoppen, na 3X sommeren, wordt beschoten. 4e. Let op dat er geen onrechtmatige eigenaars de boerderijen plunderen. 5e. Schietoefeningen alleen ’s morgens van 10 tot 11 uur.’ Ir. L.R. (Lucas) Dij- kema (1912 - 1982) was landbouwvoor- lichter in de polder. Winter 1944/45 in het verzet. Hij werd op 5 mei 1945 be noemd als de Plaat selijk Commandant (PC) Medemblik - be- wakingsgroep Gat in de dijk. Bedrijfsboer Luitje Scholtens was zijn collega vanaf de Den Oever-kant. De Binnenlandse Strijdkrachten (BS), afwisselend boerenzonen en onderduikers uit de polder en uit Medemblik, hielden de wacht bij ’t gat aan boord van ms. Margaretha Helena van schipper A. Boeree uit Oude Pekela. Uitbundig voorjaar Tussen 8-12 mei 1945 golfde een warm voor jaar over de polder. De thermometer piekte op momenten naar 23°C. Lucas Dijkema ging zelf niet aan boord. Hij regelde wel het schrift voor het noteren van de dagrapporten. Op het groene kaft van een schoolschrift, in gekalligrafeerde letters, lezen we ‘Wachtrapporten’. 5 mei 1945, bevrijding na vijf bezettingsjaren. Verzetsmensen werkten tijdelijk als de han den en voeten van het Militair Gezag. Maar hoe hou je toezicht bij het gat van de dijk, hoe controleer je wie de ondergelopen polder in- of uitgaat? Via een donatie aan het Ge nootschap, een schriftje met de ‘Wachtrapporten’, krijgen we een inkijkje in tien dagen grenscontrole op het water. Acht ingescheepte landrotten hielden toezicht op scheepvaart, maakten stormen mee en kregen Tommies op bezoek. Op 18 mei 1945 zat hun taak erop. 30ste jaargang 2022/1 nummer 91

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2022 | | pagina 28