Straatnamenrubriek: Juffrouw van Harlingenhof Eerste klas, 1962. Foto Roelie Schiere. 30ste jaargang 2022/1 nummer 91 Bronnen: Beeldbank RAA; Wieringermeerbode; Wieringer Courant; diverse Kronieken; NHArchief; Stadsarchief Amsterdam; Open Archieven. Met dank aan: K. Greijdanus, A. Schiere, Dhr. S. van Sinderen. Al bleef juf Catharina begaan bij het dorp, ze liet zich maar af en toe zien bij feesten. Aant en zij hadden een autootje waar ze tochtjes mee maakten. Het liefst waren ze thuis. Tot aan haar pensionering gaf ze vijf dagen per week les. Juf van Harlingen gaf voor de schooldag begon godsdienstles aan de kinderen van Nederlands Hervomde huize. Pas na haar pensioen ging ze op zondag naar de NH-kerk. Slootdorpers keken ervan op dat ‘juf van Harlingen kerks was’. Ouderwetse juf Catharina was een klein vrouwtje, als juf was ze streng, een ‘pinnig vrouwtje’, echt een ouder wetse onderwijzeres. Je had ontzag en respect voor haar en ‘je liet het wel uit je hoofd om bij haar kattenkwaad uit te halen’. Linkshandige kinderen waren slecht af, want schrijven hoorde met rechts! Ze stond als juf altijd voor de 1e en 2e klas. Kinderen die niet goed konden leren, daar was ze niet blij mee. Verder gebeurde het weleens dat een leerling niet op tijd naar de wc ging, volgde dan een ongelukje, dit kregen de ouders via een briefje te horen. Kinderen uit haar klas mochten af en toe voor haar een bood schapje doen, na schooltijd. In 1967 nam zij na ruim 35 dienstjaren in Sloot- dorp afscheid van het onderwijs. Catharina Cornelia Laverman - van Harlingen overleed op 85-jarige leeftijd op 3 juli 1986 in verzorgings huis Lindendael te Hoorn. Anneke Wittink (Wieringerwerf) was de drijvende kracht van het initiatief voor een blijvende herinnering. Het straatnaambord Juffrouw van Harlingenhof werd in 2005 onthuld in Slootdorp. 1980, bezoek Koningin Beatrix aan Slootdorp. Met burgemeester Knorr. Foto RAA FO 3021572. Hulde In november 1956 kreeg ze ter ere van haar 25-jarig ambtsjubileum de zilveren erepenning voor haar verdiensten voor het onderwijs. Op 24 april 1957 werd ze geridderd in de Orde van Oranje-Nassau. Als mevrouw Laverman - van Harlingen bood zij Koningin Beatrix bij haar be zoek aan de polder in 1980 een foto aan, van het bezoek dat prinses Juliana bracht aan Slootdorp op 25 mei 1932. georganiseerd, waar talent Jan Bakker, leerling van juf van Harlingen, reed en hij gooide in de schaatswereld hoge ogen. In 1943 werkte zij samen met de jonge Jac. Bur ger, hij werd achtereenvolgens hoofd Wieringer- meerschool in Slootdorp (1946) en Wieringer werf (1948). Meester Dirk Dekker en juffrouw Van Don-Moes (1944) kwamen de gelederen versterken. Catharina was bij de onderwaterzet- ting uitgeweken naar Winkel, zij kwam in no vember 1946 terug in de polder. <j i

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2022 | | pagina 25