Straatnamenrubriek: Juffrouw van Harlingenhof Handtekening uit rapport van Ben Datema. snelle groei primitief, alle lesrooster Juf van Harlingen onderwees vanaf 1 november 1931 de eerste dertien kinderen in lezen, schrij ven en rekenen, in een provisorisch schooltje. In 1932 telde de school, gehuisvest in een dub bele arbeiderswoning 17 kinderen, verdeeld over De kinderen, afkomstig uit alle windstreken, pasten zich wonderwel snel aan in die kale, zanderige polder. Er werden schaatswedstrijden Moeder Grietje overleed in Alkmaar op 17 april 1950. Vader Cornelis van Harlingen overleed in 1965 in Mansfield, Ohio, USA. Juf van Har lingen bleef lang ongetrouwd. Haar halfzus Annette overleed in 1955, zwager Aant kwam jaren later bij haar inwonen. Catharina en Aant trouwden op 28-02-1962. Zij was 60 jaar, Aant was 78 jaar. Het huwelijk werd een week voor zijn overlijden op 07-03-1962 gesloten. De amb tenaar van de burgerlijke stand kwam bij hen thuis. Naar de Wieringermeer Catharina werd in de net drooggevallen Wierin germeer de eerste onderwijzeres op Sluis I, een kale, zanderige vlakte en heel veel wind. Het was een enorme uitdaging maar het leek haar ook ‘erg leuk om te doen’, vertelde ze in een in terview in 1980. Wat ook meespeelde, ze keek na de vele kortstondige baantjes als invalkracht en door het hele land, al lange tijd uit naar een vaste baan. Haar zwager Aant bracht hen naar Sluis I, de verhuiswagen kwam met de boot, er waren nog geen wegen. Catharina moest eerst in Alkmaar, bij Ir. A. L. H. Roebroek van de Di rectie Wieringermeer, een vergunning halen. Zomaar de polder in, dat ging niet, het was nog niet veilig. Via De Haukes arriveerde de familie op boerderij ‘De Eerste’. Dhr. Theodorus List zorgde voor het boottransport van de vracht wagen. In Sluis I waren nog geen winkels, wel twaalf woningen, waarvan de meeste bewoners nog moesten arriveren. Er was geen elektrisch licht (wel petroleumlampen) en geen water; het waaide en stoof er verschrikkelijk. 7 klassen. Juf Cornelia had een eigen lesmetho de. Elke leerling kreeg weekopdracht en deze moest af zijn op vrijdag. De kinderen schreven met potlood in een schriftje. De timmerman fabriceerde op haar verzoek inktpothoudertjes die veilig bleven staan. Dezelfde middag gele verd, konden de leerlingen met echte inkt (le ren) schrijven. Ook de schoolbanken werden gemaakt door timmerwerkplaats De Schaaf, van de Landbouw Cultuurmaatschappij. Samen met ds. K. O. Finkensieper en pastoor Braak bedacht ze de viering van het Sinterklaasfeest. Ook al waren er nog geen rk-kinderen op school, door nonnetjes van elders werden prachtige cadeaus gebreid. Verder vroeg Juf aan kennissen om ca deautjes. Het werd een prachtig feest. Catharina had weliswaar een arbeidscontract via de Di rectie maar werkte zoals dit toen heette, ‘voor eigenrekening’, dus niet voor een onderwijsin stelling. Het schooltoezicht lag bij de Inspecteur van het Lager Onderwijs, rayon Den Helder. Juf van Harlingen genoot een zekere vrijheid om lessen te geven. De inspecteur kwam regelmatig kijken en ging altijd tevreden weg. Het pioniersschooltje maakte een door. De omstandigheden waren klassen zaten door elkaar, een lesrooster was onmogelijk. Een tweede onderwijzeres werd aangesteld, en een leerlingenstop ingevoerd. De Directie wilde zo lang mogelijk alle gezindten in één school, om eenheid en gemeenschapszin te bevorderen. Na 9 maanden noodschool, op 16 augustus 1932, werd de eerste ‘Wieringermeer- school’ in Slootdorp in gebruik genomen, de latere Prinses Margrietschool. Vier leerkrachten gaven les aan 128 leerlingen. In 1933 werden juffrouw C. Rikaart en meester J. Hazelop be noemd. De leerkrachten waren ook buiten de lestijden in de weer voor de kinderen. In sep tember 1932 stond in de Wieringer Courant een oproep voor een clubavond waar ‘jonge meisjes eenvoudige handwerkjes maken voor eigen ge bruik’. 30ste jaargang 2022/1 nummer 91 le rapport t rapport 3e rapport KLASSE ONDER Wl]ZER(ES) Cursusjaar 19¥6 )194/

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2022 | | pagina 24