Achtergrond De vele gezichten van vrouwen in verzet de vergetelheid ontrukt Elizabeth Pieternella Lindenbergh in 2018. 29ste jaargang 2021/3 nummer 90 Bronnen: persoonlijke gesprekken in 2020-2021 met Bep Lindenbergh, informatie familie Lindenbergh, Regionaal Archief Alkmaar, Noord-Hollands Archief, Archief HGW, Wieringer Courant, Wieringermeerbode. Verzetsvrouw Elizabeth Lindenbergh aan Deze expositie is te zien in het publiekscentrum van het Noord-Hollands Archief (NHA), de Jans- kerk in Haarlem. Het portret van Elizabeth Lindenbergh is een van 132 geprojecteerde gezichten op het plafond van de kapel. Informatie op: noord-hollandsarchief.nl/ miliebezoek in Nederland niet meer mogelijk was, kwamen zij vaker naar haar toe. Familie was belangrijk voor Bep. Elizabeth Pieternella Lindenbergh - het laatste lid van haar generatie uit het grote pioniersgezin Lindenbergh - over leed op 8 mei 2021, op 98-jarige leeftijd in haar woonplaats Stremmen, Noorwegen. In Noorwegen leerde Bep haar echtgenoot Chris Ingier kennen. Tot aan haar pensioen werkte zij in het Noorse bedrijfsleven en sprak meerdere talen. Ze had altijd grote belangstelling voor de mensen om haar heen. Elizabeth, Chris en zoon Sven kwamen regelmatig naar Nederland. Ze hield ook contact met de Wieringermeerders Klaas en Annie Kistemaker - Winkel. Haar ver- zets-vrienden nodigden haar uit voor reünies. In 1984 ontving Elizabeth Pieternella Ingier - Lin denbergh het Nederlands Verzetsherdenkings- kruis, een onderscheiding als erkenning voor haar verdiensten tegen de bezetter in de periode 1940 - 1945. In Slootdorp staat haar naam bij het monument voor verzetsmensen dat in 2020 op het Catrinus Doumaplein is onthuld. Na het overlijden van Chris Ingier bezochten Elizabeth en Sven verschillende familiereünies in Nederland. Toen zij ernstig ziek werd en fa- stand in de Wieringermeer. Een jaar later zeg de de 24-jarige Bep haar baan op. Thuis nam ze de zorg op zich voor twee kleuters, kinderen van haar zusters Catharina en Maria die ook in Slootdorp woonden. Maria vertrok naar Zwitser land en Bep ging mee. In 1949/50 kreeg ze de kans een opleiding te doen aan de Ecole Hotelière de Lausanne, de hotelvakschool. Elizabeth reisde door Europa en na haar opleiding deed ze praktijkervaring op in Noorwegen. De rol van vrouwen in het verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog (WOII) en de erkenning daarvan heeft in de geschiedschrijving lange tijd weinig aandacht gekregen. Activiteiten van vrouwen wer den weggezet als ‘slechts’ ondersteunend of faciliterend aan het zogenaamde echte verzetswerk zoals aanslagen en sabotage plegen. Deze zienswijze werd tijdens en direct na de oorlog zowel door mannen als vrouwen uitgedragen.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2021 | | pagina 44