o ma te? W47 IK de vergetelheid ontrukt Persoonsbewijs voor J. de Boer met handtekening E.P. Lindenbergh. 29ste jaargang 2021/3 nummer 90 een tirade. Bep rende het gebouw uit, stak de Raadhuisstraat over naar het huis van collega De Groot en zijn vrouw, die woonden enkele huizen verderop. Gauw naar bin nen voordat die Duitser zich kon bedenken. Verzetsvrouw Elizabeth Lindenbergh aan tairen, jongens en mannen die gedwongen werk in Duitsland wilden ontlopen, verzetsmensen. Adri de Graaf, Klaas Snip, Sicco Mansholt en gemeentesecretaris J.F. de Groot kwamen naar Elizabeth met hun bestelling. Vanwege haar werk op de bevolkingsadministra tie en het vertrouwen dat zij genoot bij collega’s en voortrekkers in het verzet, kwam Elizabeth in een bijzondere positie. Persoonsbewijzen uitgeven was een van haar taken. Onopvallend breidde zij die taak uit tot het maken van valse persoonsbewijzen voor personen in nood. De klus kwam begin 1943 op haar pad, Bep was toen 20 jaar. Met haar frêle verschijning zag ze er niet verdacht uit. ‘Ik deed het werk op verzoek en alleen, dat was veiliger.’ Verzoeken kwamen van bekenden uit de poldergemeenschap. ‘Ca- trinus Douma was de eerste die mij vroeg dit te doen.’ Bep heeft persoonsbewijzen uitgegeven voor: onderduikers, Joodse mensen, oud-mili- Bep werkte onder andere samen met de ge meentelijke belastingambtenaar Bert Nap en de latere gemeentesecretaris J. F. de Groot. De burgerlijke stand bijhouden in deze nog jonge gemeenschap, dat was leuk werk. ‘Ik wist pre cies wie waar woonde.’ Parachute In de familie Lindenbergh gaat het verhaal dat Elizabeth be trokken was bij het in veiligheid brengen van een Engelse para chutist. De parachute zou in de buurt van de voormalige pacht- boerderij aan de Schelpenbolweg begraven zijn. De Groot herinnerde zich in 1995 nog goed hoe Bep een keer op een zondag in 1944 bij hem aan de deur klopte, overstuur en in tranen. Terwijl Elizabeth de zondagsrust op het raadhuis gebruikte voor haar precisiewerk, kwam onver wachts een Duitse militair de kamer binnen. Die schold haar de huid vol. Wat had zij hier te zoeken op zondag? Gelukkig bleef het bij Aè 004118 Vervalsen Begin 1940 verhuisde het gezin Lindenbergh naar Slootweg 21 (nu Koningin Wilhelmina- weg), in Slootdorp. Met het uitbreken van de oorlog ging het gewone leven, ook dat van Bep, aanvankelijk gewoon door. Dat veranderde in de loop van 1942. Op 9 mei 1943 werd inderdaad een overvlie gend Engels verkenningsvliegtuig beschoten, boven de Wierweg en Schelpenbolweg. De twee bemanningsleden konden zich met de parachu te redden, zij werden door de Duitsers gearres teerd. (Zie Kroniek 80, jrg.2018/2). Bep kon zich in 2020 niets herinneren van hulp aan parachutisten. ‘Zo zijn er meer dingen die ik niet meer weet.’ Volgens de overlevering wil de het gezin Lindenbergh op een later moment de zijden parachute opgraven om hiervan kle ding te maken. Helaas bleek de parachute niet meer op de plek waar hij was begraven. Het be geerlijke goed was door iemand anders meege nomen. johan-- land'arbeiaer 7 juni 1941 WIERINGERMEER 4 juni .1918 HOOSencluul KB

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2021 | | pagina 41