Verzetsvrouw Elizabeth Lindenbergh Aan de vergetelheid ontrukt Anita Blijdorp 36 Historisch Genootschap Wieringermeer Drie zusters. Catharina, Poulina Privearchief Lindenbergh. en Elizabeth Lindenbergh, 1938. Elizabeth Pieternella, Bep Lindenbergh werd op 11 oktober 1922 geboren in Wemeldinge (Zuid-Beveland) als tiende kind in het gezin van Eliza Adriaan Lindenbergh en Geertruida Pieternella Heijstek. Op zoek naar werk en na een kort verblijf in Dalfsen in 1920-1921 streek het gezin in 1925 neer in de Zijpe. Maart 1933 begon vader Eliza als bedrijfsboer op 2ooha aan de Koggenrandweg. Het gezin stond inge schreven op het adres H48, waar een cultuur- schuur stond en een dubbele woning, wat nu Verzetsvrouwen zijn lang buiten de geschiedenisboeken over de Tweede Wereldoorlog ge houden of kregen slechts een ondersteunende rol. Daar komt verandering in. Het verzets werk van Elizabeth Pieternella Lindenbergh in de Wieringermeer laat zien welke cruciale positie zij had. In Haarlem hangt haar portret in een permanente tentoonstelling ‘De vele gezichten van Vrouwen in Verzet’. Wagenpad 3-5 is. Samen met haar zussen Pou lina en Catharina bezocht Bep de lagere school in het nabije Lambertschaag. Tussen 1935 en 1939 volgde voor Poulina en Bep de christelijke ULO in Medemblik. ‘Dat was een heerlijk onbe zorgde tijd’, vertelde Bep. ‘Vanuit Middenmeer kwamen leerlingen op de fiets bij ons langs, bij slecht weer schuilden ze wel eens in de schuur.’ Rotoorlog In november 1937 verhuisde het gezin naar de Schelpenbolweg, F28. In juli 1939 slaagde Elizabeth voor haar MULO-A diplo ma. In september, Bep was nog geen 17 jaar oud, kwam de toenmalige gemeente secretaris A. Blaauboer bij vader en moeder Linden- bergh op bezoek. Bep: ‘Hij vroeg of ik wilde werken voor de gemeente (toen nog Openbaar Li chaam de Wieringermeer). Dat wilde ik graag! Deze baan gaf mij een kans om te werken en verder te le ren, juridische vraagstuk ken vond ik interessant. Door die rotoorlog is daar niets van terecht gekomen.’ 29ste jaargang 2021/3 nummer 90

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2021 | | pagina 40