50.000 exemplaren van AAFJE HEYNIS I Van de polder naar hartje Mokum Aan Aafje Heynis (links), Riny Reiken 29ste jaargang 2021/3 nummer 90 en majoor Bosshardt (rechts). Aafje Heynis, geboren in 1924 in Krommenie werd be roemd als zangeres en zangpedagoge. Ze werd 91 jaar. Overleed in Huizen, december 2015. Majoor Bosshardt ‘In 1992 kwam ik in contact met Aafje Heynis. Zij gold als een van de beroemdste Nederlandse zangeressen. Er ontstond een jarenlange vriend schap met deze toenmalige zangpedagoge. Ik ben haar tot de dag van vandaag dankbaar. Aafje maakte mij duidelijk dat door het zingen van andere componisten mijn stem zou groeien. Ik zong o.a. liederen van Bach, Schubert, Brahms en Tschaikowsky.’ ‘Op een dag werd ik gevraagd om voor de daklozen te zingen bij het Leger des Heils Amsterdam. Verhalen Naast het getalenteerd zingen, blijkt Riny ook verdienstelijk te kunnen schrijven. Veel van haar belevenissen en bezoeken in het hart van Amsterdam, waaronder de Wallen, heeft ze sfeervol beschreven. Op hartjemokum.nl zijn al die verhalen terug te lezen. Nu woont Riny in Joure. Stilzitten is er niet bij voor deze talentvolle vrouw uit de Wieringermeer. ‘Met mijn bedrijf Hartje Mokum Hartje Likorettes verzorg ik nog altijd Hartje-activiteiten. In kleine groepen maak ik wandelingen door het oude Am sterdam. Vanuit Joure organiseer ik het Hartje-spel met spannende verhalen.’ van Landbouw op kantoor bij meneer Bremer. De heren Luuc Stuveling en Alle Metzlar wa ren mijn collega’s. Later werkte ik op kantoor in Slootdorp bij de familie Van Zoonen, zeer bekende mensen bij de operette. Mijn baas Cor speelde de hoofdrollen bij Thalia, dus die inspireerde mij ook om te zingen. Ik was naar Amsterdam vertrokken na mijn scheiding, vond daar een geschikte plek in een oude bakkerij. Daar wilde ik ook graag een winkeltje, dus be gon ik een chocolaterie. In 1988 werd de zaak omgebouwd tot likeuren- jeneverproeflokaal. Tal van gasten, waaronder ook koninklijke, be zochten het proeflokaal. Mijn muziekstijl veran derde op dat moment drastisch. Ik organiseerde in mijn eigen horecazaaltje Hartje Mokum con certjes met zangers en pianisten.’ Het was voor een verjaardag van Majoor Bos- shardt die vaak langskwam in het proeflokaal. Ze belde op en vroeg me of ik meer wilde zin gen voor het Leger. Omdat ik niet wist hoe Aafje hierover dacht, belde ik haar. Mijn zangdocente wilde de Majoor graag ontmoeten. We hadden ons goed voorbereid en Bist du bei mir van J.S. Bach ingestudeerd. De voorstelling kreeg een onverwachte wending. Halverwege het lied riep de Majoor vanaf haar zitplaats met handen op de knieën: “Aafje, ho stop eens, heb je ook Hollands?” Aan Es ist Vollbracht kwamen we niet meer toe.’ Aafje Heynis voor de verkoop in Nederland x van meer dan DANK SEI DIR, HERR

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2021 | | pagina 35