I 1 m Straatnamenrubriek: Dr. Sicco Mansholtstraat 29ste jaargang 2021/3 nummer 90 Foto: CAG, nr B00007317. Echtpaar Mansholt-Postel in Wapserveen. Foto in tijdschrift Margriet, 1973. Bronnen: Archief HGW, doos 61. Van Merriënboer, J., Mansholt. Een biografie. 2e herziene druk, 2019. Dagblad Trouw, 12-12-2019. Toneelgroep Jan Vos, MANSHOLT, editie 2021. lijke. Tegen zijn bedoeling in werd hij in maart 1972, een jaar voor zijn pen sionering nog voorzitter van de Euro pese Commissie. Zijn veranderplan had maar kort internationale impact. Twee dramatische jaren volgden. De Europese integratie raakte in het slop en onder grote druk van de familie en van vrienden, moest Sicco Mansholt de relatie met Kelly staken. Mansholt zou dit als motto aan zijn naoorlogse landbouwbeleid hebben meegegeven. Volgens Van Merriënboer klopt hier niets van. ‘Na WOII zag hij de lonen in de industrie en dienstensec tor sterk stijgen, terwijl die van de boeren ach terbleven. Daar wilde hij als socialist een einde aan maken. Hij heeft die kreet nooit publieke lijk uitgesproken. Het citaat staat daarom ook niet in de biografie die ik over hem schreef.’ Pensioen Sicco en Henny Mansholt namen eind 1974 hun intrek in een woon boerderij in het Drentse Wapserveen. Pensionado Mansholt bouwde zijn eigen zeilschip en stak de Atlantische Oceaan over, voer de Amazone op en weer terug. In de jaren tot zijn dood op 29 juni 1995 bleef hij als adviseur, schrijver, klankbord actief betrokken bij de thema’s waar hij zich zo voor had ingezet. Mythe Sicco Mansholt is inmiddels 26 jaar dood. De stroom van verwijzingen en citaten naar zijn persoon en idee- en houdt aan. Dit zie je wel vaker bij mensen die hun stempel op de ge schiedenis hebben gedrukt. Feit en fictie lopen bij historische figuren van gezag door elkaar. Zo circuleert volgens biograaf Johan van Mer- riënboer een hardnekkige mythe over de kreet ‘Nooit meer honger’. Wie verder wil kennismaken met Dr. Sicco Leen- dert Mansholt, zijn persoon, werk en leven, kan haar of zijn hart ophalen aan films, de biografie en ander materiaal dat het Genootschap over deze markante Wieringermeerder bewaart. Het is te hopen dat de filmregistratie van het suc cesvolle toneelstuk MANSHOLT (in 2021 was er een reprise) in de bioscoop, op tv of ergens online verschijnt. Aan de mensen die zeggen ‘Sicco Mansholt? Wie was dat?’ sturen we een uitnodiging te komen kijken.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2021 | | pagina 31