9 Lr Straatnamenrubriek: Dr. Sicco Mansholtstraat 29ste jaargang 2021/3 nummer 90 Sicco Mansholt in 1950. Foto: Maria Austria Instituut/Sem Presser. Minister Het eerste naoorlogse kabinet Drees - Scher merhorn zag de ernst van de situatie in. Ne derland lag in puin, er waren voedsel-tekorten. De SDAP’er Drees vroeg Mansholt om deel te nemen als minister van Landbouw en Voedsel voorziening. ‘Ik doe het twee jaar’, had hij ge antwoord. De Wieringermeerboeren, bijeen op de Beurs in Winkel, reageerden met applaus op dit nieuws. Als minister Mansholt sprak Sic- co in september 1945 in Benningbroek bij de herdenking van zijn vermoorde verzetsvriend Adrie de Graaf. Twee jaar werden twaalf en een half jaar Minis ter van Landbouw in zes kabinetten, tot 1958. Als minister had het ontwikkelen van het Ne derlandse landbouwbeleid zijn volle aandacht. Onderzoek en voorlichting, modernisering, sa menwerking met het bedrijfsleven, garantiebe- leid, internationale samenwerking, de Ruilver- kavelingswet, de Pachtwet, de Landbouwwet. Mansholt wilde verder. Niet alleen in Nederland, maar in heel Europa. Als overtuigd sociaalde mocraat waren de erbarmelijke omstandighe den op keuterboerderijtjes hem een gruwel. Zijn doel was ‘van boeren gewone mensen te maken, met een normaal inkomen en va kantie.’ Bij zijn afscheid in het parlement op 12 december 1957 bekrachtigde de Tweede Kamer zijn ministerschap met een ‘motie van hulde’. In de parlementaire historie was dit een novum. Kom in deze tijd nog maar eens om applaus voor een bewindsvrouw of -man. van de Voedselvoorziening. De SD zat voortdu rend achter hem aan, hij was weinig thuis. Een van zijn schuiladressen was familie de Veer in Schagen. Henny - met inmiddels drie kinderen en zwanger van de 4e - moest het maar zien te rooien. Die situatie werd op den duur onhoud baar. Henny en de kinderen plus inventaris wer den ’s nachts op 15 april 1945 door een 20-tal van het verzet geëvacueerd. Een geluk bij een veel groter ongeluk, de onderwaterzetting. Foto: Nationaal Archief. Sicco Mansholt in 1945 na zijn aantreden als minister. Mansholt bleef pachter aan de Cultuurweg en bleef betrokken bij de polder. Hij was de ere voorzitter voor het comité dat zorgde voor een waardig oorlogsmonument in 1946. Per brief liet hij weten waarom een schoolzwembad in Middenmeer een goed idee was. De eerste steenlegging van een groot nieuw gebouw voor de ZWM, Mansholt kwam ervoor naar Midden- meer. '^1

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2021 | | pagina 29