Van de redactie Jr1 r Anita Blijdorp Foto voorkant: Frans Vanderlinde. =—=111= Historisch Genootschap Wieringermeer Voor nu wens ik u, namens de redactie, veel leesplezier. De rubriek Wieringermeerbode 50 jaar gele den is gevuld door Irene Biesheuvel - de Graaf. Tachtig jaar geleden, op 1 juli 1941 was de start van de in 2011 opgeheven gemeente Wieringer meer, we beschrijven die geschiedenis ‘Voor al les: Zelfstandigheid’ in een notendop. In dit Olympisch jaar ook ruimte voor sport, u leest over de start van het vrouwenvoetbal, voor het eerst bij Flevo in april 1972. Herkent u de dame centraal op de voorkant? Marjoke de Bak ker in actie tijdens Nederland - Noorwegen in 1985 of 1989. Marjoke begon bij Flevo, speelde tussen 1979 en 1991 61 interlands in het vrou wenelftal van Oranje, maakte 29 doelpunten en stond 59 keer op een basisplaats. U vindt op pagina 4 en 5 een lijstje aankondigingen. De organisatoren heten u van harte welkom en we hopen natuurlijk dat alles door kan gaan. Voor u ligt Kroniek 89, nummer twee alweer van jaargang 29. De redactie kwam gelukkig als vanouds bijeen in de Genootschapsruimte maar oh, wat zijn we blij met alle extra mogelijkheden voor overleg als videobellen, mail en telefoon. Allemaal faciliteiten waarvoor elektriciteit no dig is. Gastschrijver Fred de Vries beschrijft hoe zoiets alledaags als stroom uit een stopcontact in de jaren dertig begon met het zetten van een schop in de grond. Arbeid voor geest en ziel be stond toen ook, ds. Karl Otto Finkensieper naar wie een straat is vernoemd, was een gedreven zendingswerker. Nu de scholen weer beginnen is het goed om stil te staan bij het vak van onderwijzer. Hanneke Koolen, zelf oud leerkracht, probeert zich voor te stellen hoe het was voor onderwijzers (m/v) die terechtkwamen in een gebied ‘waar niets leek op wat ze elders gewend waren’. Sluis I had de primeur met de vestiging van winkeliers. Welke neringdoenden destijds allemaal actief waren beschrijft Laurens van der Vaart in Ver dwenen winkels in Slootdorp. e Aanleg van het jkV-elektriciteitsnet, eind jaren dertig 20ste eeuw. Foto Beeldbank Wieringermeer. 29ste jaargang 2021/2, nummer 89

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2021 | | pagina 5