Straatnamenrubriek: Ds. Finkensieperstraat V.l.n.r.: Hemmo Por met nichtje Gé Por in de werkka mer van ds. Finkensieper in het barakkenkamp Sluis I ca.1933. Foto: gemeente Wieringermeer. manier troost en het evangelie. Daarnaast nam hij ook andere lectuur mee voor de arbeiders. Sluis I Vanaf juli 1931 werd dit werk overgelaten aan Franck. Finkensieper ging de polder in voor zendingswerk onder de nieuwe bewoners. Hij betrok een kamer in een keet en moest met de ‘pot mee eten’. Heldringstichting Februari 1939 kwam Karl Finkensieper aan in Zetten als predikant en directeur van de zoge noemde Heldring-Gestichten, als opvolger van genstrijd kerkelijk verdeelde Wieringermeer, werd gesteund door het rechtzinnige deel van de Hervormde Kerk. Zijn werkterrein reikte zo ver als waar de arbeiders woonden: Medemblik, Alkmaar en het eiland Breezand(dijk). Bij elk bezoek reikten ds. Finkensieper en mede pre diker R.C. Franck de graag gelezen lectuur uit. Voor de rooms-katholieke arbeiders en vooral in Andijk, was de jonge priester Zijlstra, later pas toor in de Parochie Wieringerwerf. Overplaatsingen In 1934 werd hij als ‘predikant der evangelisa tie geroepen’ naar Zaandam en Koog-Zaandijk. Juli 1936 vertrok het gezin Finkensieper naar Oosthem (Friesland), naar de Hervormde ge meente aldaar. Hij had grote sympathie voor Friesland. Hij maakte deel uit van diverse be sturen in Friesland. In de jaren dertig stond ds. Finkensieper in nauw contact met de zich tegen nazisme verzettende ‘Bekennende Kirche’ in Duitsland. Mevrouw Finkensieper had in Friesland de pad- vinderijafdeling de ‘Driehoeks meisjes’ opge richt. Duizendpoot Hij leerde zijn vrouw Joanna Koning kennen, ze trouwden in 1932 in Utrecht. Het echtpaar woonde in Slootdorp aan de Kerkstraat en in 1934 werd zoon Theo Otto geboren. Finken- sieper senior was een duizendpoot. Vanaf eind juni 1932 was hij voorzitter van het Witte Kruis en de wijkverpleging en had zitting in het comi té voor Malariabestrijding. Zijn kamer was tegelijk ontvangstsalon, eet- en studeervertrek. In het begin gebruikte Finken- sieper zijn kamer ook als kerk maar de Directie stelde al gauw een lokaal ter beschikking waar ook de katholieken, onder leiding van pastoor Braak, en de gereformeerde kandidaat Wielen- ga voor zijn gelovigen, de godsdienstoefeningen hielden. In hetzelfde gebouw werd door Juf van Harlingen onderwijs gegeven. Ds. Finkensieper bezocht de werklieden in het uitgestrekte gebied en hield in verschillende ruimtes de godsdienst oefening, waarbij de toehoorders wel een eigen stoel moesten meenemen. Hij bracht op deze Ook vanaf 1932 werd onder leiding van Finken sieper een avond voor een jongensclub in Mid- denmeer georganiseerd. Figuurzagen, houtsnij den en werken met karton waren de bezigheden. De ‘rechtzinnige’ onder de hervormden richtten op 13 september 1932 een evangelisatievereni- ging op. Ds. Finkensieper was van 1933 - 1935 ook werkzaam voor de ‘Hervormde Evangelisa tie’. Naast prediker was Karl Otto ook een goed schrijver. Over zijn evangelisatiewerk bij de Zui derzeewerken in de Wieringermeer schreef hij twee novellen: ‘Waterpost’ en ‘Nieuwland’ ver schenen in 1934 in de bundel Holland, zoo ben je, uitgeverij Bosch Keuning. 29ste jaargang 2021/2, nummer 89

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2021 | | pagina 37