mooie il- de #2322 Torenstraat Middenmeer in 1954. Zie ook rubriek Mededelingen op pagina 4. ‘Rekening kan gehouden worden met redelijke wen- schen van de meerderheid der beantwoorders. [Maar] Woningen met tweeka mers en-suite, keuken, bijkeuken, badkamer en vier slaapkamers kunnen moeilijk nog gerangschikt worden onder landarbei- derswoningen. Een landar beider blijft, ook al is zijn dagtaak afgelopen, landar beider en zijn woning moet ook dit stempel dragen’, aldus de leden van bouwcommissie. Krijn pijnlijk treffend de rangen tijd weergeeft. Eén uitgeschreven toelichting is een lustratie van het geheel aan wensen. ‘Mijnheer, Bouw geen blokhuizen, die zijn ondoelmatig voor een landarbeider. Bouw nooit een huis met het front naar het Noorden, er is dan veel te weinig zonlicht! Bouw dubbele huizen, en dan doelmatig, een fri- sche kelder, flinke gang en ruime keuken met min stens 5 are tuingrond er bij. Kerkstraat 25 hebben we steeds bewoond. De fout van het huis: de ingang was te klein, de kasten te ondiep, de kelder te donker, de keuken te smal doch het was beter dan het ding waar we nu in zitten.’ Tentoonstelling In de nieuwe expositie ‘Zwevende daken’, over de periode van wederopbouw, kunt u deze enquête inkijken. Zo mogelijk een zolder of vliering met daglicht en ventilatie, geschikt om de was te drogen. Een wc (over een plek wordt niet gerept). Een vrije of aangebouwde schuur, niet direct vanuit huis te betreden. In de schuur ruimte voor een schaap of geit. In de omgeving een gelegenheid voor het houden van een varken. En tot slot, 4 of 5 are tuingrond. Tweede bouw Met het rapport in de hand is het aan de com missie om de adviezen mee te laten wegen. Kan aan alle wensen voldaan worden? In de conclu sie kiest het team van Krijn een criterium dat en standen van die Ingebracht en uitgelicht: Een huis bouwen moetje twee keer doen Dus schrijven de voorschriften: een goede lan- darbeiderswoning bevat: een niet te kleine toe- gangsportaal met een deur naar de keuken. Een ruime woonkeuken met een bruikbare kelder. Een niet te grote woonkamer. Bij de achterin gang een spoelplaats met ruimte voor een eenvoudige douche. Minstens drie slaapkamers. Rijenwoningen De oude fundamenten liggen klaar voor her bouw. Voor gezinnen met meer dan zes kinde ren wordt gedacht aan een extra slaapkamertje beneden, we lezen: “wellicht”, niets is zeker. De Commissie Wederopbouw Wieringermeer heeft het laatste woord. Dringend advies is wel de zogenaamde rijenwoningen bij herbouw niet opnieuw zo te bouwen. Wie vandaag de dag een dorpentocht houdt kan zien dat deze tip niet echt opgepakt is. 29ste jaargang 2021/2, nummer 89

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2021 | | pagina 32