Voor de liefhebber: het originele rapport in te zien in het Genootschapshuis. De heer Bert Lauret herinnert zich nog goed hoe gehorig de huizen waren, familie Lauret bewoonde de helft van een dubbele arbeiders woning aan de Molenweg. Zijn moeder voerde tijdens het doen van de was in het schuurtje an nex bijkeuken achter de woning geanimeerde gesprekken met de buurvrouw. Die stond aan de andere kant van de dunne tussenmuur ook de was te doen! De dames konden elkaar prima verstaan. 86 procent vindt de kelder te klein, als er al een kelder is. In de dorpen is de kelder vaak te warm, omdat de schoorsteen van de buren tegen de kelder aan ligt. Voor wat betreft de schuurruimte; alleen kleine gezinnen hebben geen klachten. Velen hebben er in de loop van de tijd zelf ruimte bij gebouwd. Voor het bergen van wasteilen, emmers, soms een wasmachine; maar ook voor kleinvee. Populair zijn konijnen, geiten en varkens. Soms krijgt het varken of de geit van de arbeider een plekje op het boerenerf waar hij werkt. Opgeteld blijkt de helft van de ar beidersgezinnen een varken te hebben. Ja, dan is anno 1946 een ruime kelder met weckflessen onmisbaar. Wanverhouding Een waslijst aan opmerkingen en verbeterpun- ten is te lezen. Een algemene klacht was dat het raam in de keuken veel te hoog was geplaatst en het aanrecht veelal zonder daglicht. Bij verschil lende woningtypen moest de huisvrouw zelfs in het donker werken. De architect ontbrak het aan een praktische blik, twee derde van de onder vraagden klaagde over onvoldoende kastruimte. Kledingkasten met een diepte van 30 cm wer den afgekeurd. Ter verdediging wordt aange voerd dat er, in geval van ruimtegebrek, er spra ke zou zijn van een ‘wanverhouding tussen het aantal bewoners en de woonoppervlakte’. Ofte wel: eigen schuld. Voor woningtype M7 is er te weinig kastruimte, zo melden 9 respondenten. In type W1 is de opbergruimte niet berekend op 11 gezinsleden. Het gaat hier alleen over tekort aan kastruimte, niet slaapruimte! Aanvullend werden twaalf gezinnen persoonlijk bezocht. De vragen werden in een vaak geani meerd gesprek besproken en ingevuld. De uitkomst van de enquête is verwerkt in een degelijk werkstuk, in tabellen en percentages wordt het resultaat uit de doeken gedaan. Vliering gewenst De een wil een grote woonkeuken en dan maar geen kamer. De ander geeft de voorkeur aan scheiding van wonen en keuken, beide vertrek ken zijn dan klein. Velen willen geen wc bij het portaaltje. De ruim te boven vindt bijna iedereen te klein. De oplos sing zit in hogere buitenmuren en goothoogte. Men wil ook graag een vliering om de was te drogen. Bijna iedereen wil in een hoekhuis wo nen. Ingebracht en uitgelicht: Een huis bouwen moetje twee keer doen DIENST WEDEROPBOUW WIERINGERMEER. Enquête landarbeiderswoningen. Wieringermeeradres Naam: Opgemaakt: De bewoner, 29ste jaargang 2021/2, nummer 89 1. Hoelang is U in de Wieringermeer? 2. Hoelang woont U op bovenstaand adres? 3. Hoe groot was toen Uw gezin? 4. Welke leeftijdsgrenzen hadden de kinderen? 5. Hield U wel kostgangers? 6. Hoe had U de slaapruimte verdeeld? 7. Was er voldoende daglicht en zonlicht? 8. Had U voldoende kastruimte? 9. Hoe bewoonde U de woning beneden? 10. Voldeed de kelder U? 11. Was de schuurruimte voldoende? 12. Had U voldoende zolderruimte? 13. Had U schuurruimte bijgebouwd? 14. Hield U kleinvee? en waar? 15. Welk kleinvee is U gewoon te houden? 16. Wat zoudt U in de betreffende wo ning bij voorkeur anders wenschen? 17. Hoe denkt U zich een bruikbare wo ning? 18. Is U voorstander van een eetkeuken naast een woonkamer 19. Zoudt U kleine kamer en keuken willen ruilen voor een eetkeuken? 20. Prefereert U een vrijstaande schuur? Zoo ja, waarom? (en waarom niet?) 21. Prefereert U een woning in het dorp of bij het bedrijf? (Redenen?) 22. Woont U liever in een eindwoning of midden in een blok aaneengebouwde woningen? (Redenen)

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2021 | | pagina 31