hoog gespannen verwachtingen: ‘Beschouw dit formulier niet als een verlanglijstje.’ ‘Bungalow’ klinkt luxe, maar deze bungalows waren niet al te royaal uitgevoerd. De Dienst Wederopbouw schreef aan de aanstaande be woners ‘geen bedden aan te schaffen’, maar de door de dienst bestelde stalen bedden te nemen, Dit gezien de beperkte ruimte in de slaapkamer tjes. Stapelbedden waren er ook te koop. Op het bijbehorende formulier kon het aantal benodig de bedden worden ingevuld. Maycrete is een samentrekking van Maybeck, de naam van de Amerikaanse architect en concre te, Engels voor beton. In Engeland werden de huizen als bouwpakket aangeboden. Het ministerie van Openbare Werken en We deropbouw heeft voor heel Nederland 930 exemplaren besteld. In Wieringerwerf, in de Fa- zantstraat hebben deze noodwoningen nog heel lang gestaan, inmiddels zijn ze afgebroken. In de Bredase wijk Princenhage zijn ze tot monu ment verheven. Zij kenden ongetwijfeld alle goede en slechte punten van de woning. Zo waren de huizen nogal gehorig. Een voordeel en een nadeel. De enquête bevat 22 vragen. Van alles wat te maken heeft met de ‘oude’ woning wordt ge noemd. Hoe de slaapruimte was verdeeld, of er voldoende dag- en zonlicht binnenkwam. Waren er genoeg kasten, voldeed de kelder, voldeed de zolderruimte? En ook: was de schuurruimte vol doende of ‘had u er schuurruimte bijgebouwd?’ Ook vragen over kleinvee: welke? Waar waren de dieren gehuisvest? Voorkeuren aangeven kon ook: Heeft u liever een vrijstaande schuur en waarom? Woont u graag in het dorp, of lie ver bij het bedrijf? Over de indeling: ‘Zoudt u de kleine kamer en keuken willen ruilen voor een eetkeuken of bent u voorstander van een woon kamer naast een eetkeuken?’ Ook naar kostgan gers wordt gevraagd. Uiteindelijk komen er bij na honderd ingevulde formulieren terug. ‘Schrijft eerlijk’ In november 1945 ontvingen bewoners op hun evacuatieadres een vriendelijke brief van de heer C. Krijn. Enkele citaat jes: ‘Laat elk der gezinsleden bij zichzelf eens nagaan wat er in de betreffende woning voldeed en wat niet, schrijf eer lijk hoe ge er over denkt.’ En: ‘Gebruik de blanco achterzijde (van de vragenlijst, red.) om ons mede te deelen wat niet wordt gevraagd en wat u ook van belang acht.’ Verder, bij wijze van temperen van al te Ingebracht en uitgelicht: Een huis bouwen moetje twee keer doen Lessen Van de oorspronkelijke arbeiderswoningen bestaan er 5 typen in de polder. Op een oude kaart worden deze met gekleurde stippen aan gegeven. Ook in de dorpen vond je variatie. De enquête was aanvankelijk alleen bedoeld voor bewoners in het buitengebied, deze vie len onder het beheer van het Rentambt, de huizen in de dorpen niet. Bij nader inzien is toch gekozen voor een enquê te onder bewoners van alle typen arbei derswoningen. Antwoorden van vrouwen Hoewel het de bedoeling was als gezin tot een oordeel te komen, bleek in de praktijk dat het merendeel van de antwoorden door vrouwen gegeven werd. Heel begrijpelijk! Voor de vrou wen was de woning immers woon- en werkplek ineen. 29ste jaargang 2021/2, nummer 89

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2021 | | pagina 30