Ingebracht en uitgelicht Een huis bouwen moet je twee keer doen Marieke Roos Historisch Genootschap Wieringermeer Vanaf 1946 verrezen eerst talloze noodwonin gen. Voorgesteld werd een drieslaapkamerwo- ning: ‘proposed maycrete emergency housing, three bedroom bungalow type’. De eerste bouw Het is mij niet bekend hoe de woningen voor de oorlog bevielen. De architecten die daar in 1930 over beslisten, hebben zich ongetwijfeld gebogen over voorbeeldontwerpen voor een arbeidershuis. Maar wat waren hun voorbeel den? Je vraagt je af waarom in de hoofden van de architecten van toen de aanstaande arbei dersgezinnen minder leefruimte nodig zouden hebben dan boerengezinnen. Wat voor aanna mes speelden een rol? zen, 95% van de oorspronkelijke huizenvoor- raad. De behoefte werd gevoeld naar de mening te vragen van hen die er moesten gaan wonen. Het team ontwierp een enquête, aan alle vol wassen gezinsleden werden vragen gesteld of en hoe de herbouw beter zou kunnen. In het archief van het Genootschap liggen de gegevens van deze enquête. Inderdaad: bewoners zijn geraadpleegd, met de bedoeling hun adviezen te gebruiken voor ontwerpen met een groter woongenot. Twee dubbele woningen aan de Medemblikkerweg, type F, naast de prof. Dr. Van Bemmelenhoeve aan de Medemblikkerweg. Fotograaf: Kuiper, Hoogwoud. Datum n.b.. Wie wel eens een huis gebouwd heeft zal dit vast beamen, een huis bouwen moet je twee keer doen. Bij het betrekken van de nieuwe woning komen al gauw missers en ver- beterpunten naar voren. Commissie Wederopbouw Wieringermeer, onder leiding van ir. C. Krijn, ging in 1946 voor verbetering van arbeiderswoningen te rade bij de eerste bewoners. Herkansing De herkansing kwam na 1945. Ir. Krijn en de zijnen stonden voor de gigantische opgaaf zo’n 400 arbeidershuizen opnieuw te laten verrij- 29ste jaargang 2021/2, nummer 89

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2021 | | pagina 29