PO l r - fii - iw-.«‘ Negentig jaar elektriciteitsnet in de polder K Aanleg ondergrondse kabel in Slootdorp. 29ste jaargang 2021/2, nummer 89 Goedkoop Na langdurige onderhandelingen tussen Wie- ringermeerdirectie en PEN werd pas in mei 1938 overeengekomen dat het Rijk een bijdrage zou leveren van Fl. 340.000. Ondanks deze bij drage moest de goedkoop mogelijkste methode worden toegepast. Men ging er van uit dat in het buitengebied geen grote elektromotoren wer den gebruikt maar voornamelijk tractoren om machines aan te drijven. Daarom werd besloten om een éénfase net van 3kV (3000 Volt) aan te leggen. Transformatorwagen van de PEN, Slootdorp 1932. Beeldbank Wieringermeer, #5348. Vanuit een tijdelijk transformatorstation aan de Kerkstraat werden op 30 april 1932 de eerste wo ningen in Slootdorp van elektriciteit voorzien. Het PEN was in deze jaren actief om het gebruik van elektriciteit te promoten. Alle gezinnen in Sloot- dorp konden één maand kosteloos gebruik maken van een eenvoudig elektrisch kooktoestel met bijbeho rende pannen terwijl de kookstaf van het PEN gedurende 14 dagen de huismoeders voorzag van hulp en aanwijzingen. Voor het ver warmen van tapwater werden de woningen voorzien van een elek trische boiler, een ongekende luxe voor die tijd en een logische stap omdat er in tegenstelling tot de steden in de Wieringermeer geen gas uit een gasfabriek beschikbaar was. De boiler werd ver warmd met ‘goedkope’ stroom. In die tijd wer den de elektriciteitskabels uitgevoerd met extra tariefschakeldraden. Via deze schakeldraad wer den de boilers via een relais ingeschakeld tus sen de middag van 12.00 tot 14.00 uur en in de nacht vanaf 23.00 tot 07.00 uur. Nadat Wierin- gerwerf in 1936 als laatste dorp op het net van het PEN was aangesloten kon er ook een begin worden gemaakt met de aanleg van het net in het buitengebied. Het heeft echter enkele jaren geduurd voordat hier mee kon worden gestart. Door het relatief lage aantal aansluitingen, ca. 450 boerderijen en enkele tientallen arbeiders- Jl woningen, in een zeer groot gebied was het niet haalbaar om het buitengebied te elektrificeren tegen hetzelfde tarief als in de rest van de bui tengebieden in de provincie.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2021 | | pagina 23