Negentig jaar elektriciteitsnet in de polder Fred de Vries =—=111= Historisch Genootschap Wieringermeer In de kop van Noord-Holland waren in de jaren ’20 in de vorige eeuw geen elektrische groot verbruikers te vinden. Dat veranderde met de bouw van het moderne, elektrisch aangedreven gemaal nabij Medemblik. Het eerste 50kV (50.000 Volt) hoogspannings net in het noorden van de provincie werd vanaf Oterleek via masten rechtstreeks naar het nieu we gemaal Lely aangelegd. Met diverse aftakkin gen op deze hoogspanningsleiding kon enkele Transformatorhuisje anno 2021. De laatste jaren verschijnen er steeds meer transformatorhuisjes langs de buitenwegen. Noodzakelijk voor een groeiende vraag naar én aanbod van elektriciteit. Een groeiende vraag was er al vanaf het begin, maar het oorspronkelijke net moest zo goedkoop mogelijk worden aangelegd. Gevolg: begin jaren ’60 had het buitengebied van de Wieringermeer een instabiel elektriciteitsnet. Klimschaatsen De eerste koperen aders die door het PEN (Provinciaal Elektriciteitsbedrijf Noord- Holland) in de nieuwe polder werden aan gelegd waren afkomstig van het net in Kol- horn. Vanuit Schagen was halverwege de jaren ’20 voldoende capaciteit aangelegd om het nieuwe elektrisch gemaal Schager- kogge in het voormalige vissersdorp van energie te voorzien. Vanuit Kolhorn werd een bovengronds i0kV (10.000 Volt) net aangelegd voor de bouw van de sluis aan de Medemblikkerweg. Pionier Th. List was getuige: ‘Eens ging ik vanuit Kolhorn de polder verkennen en zag elektriciens bezig langs het grote kanaal. Met behulp van klimschaatsen klommen ze in de palen met een zware koperen draad op hun schouders om deze boven aan een isolatiepot te bevestigen. Een van de mannen kwam met paal en al naar beneden doordat de slappe grond onvoldoende weerstand bood.’ Vanaf dit net zijn later ook de drie dorpen voorzien van elektriciteit. Slootdorp werd eerst gevoed met een bovengronds net. De aftakkingen van dit net naar dorpen Midden- meer en Wieringerwerf werden direct bekabeld (in de grond gelegd). jaren later aan de toenemende elektrici teitsvraag in de kop van Noord-Holland en West-Friesland worden voldaan. èjgT.r. - A 29ste jaargang 2021/2, nummer 89

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2021 | | pagina 22