Reacties van kijkers en lezers Historicus Peter Bak laat weten blij te zijn met het artikel. Kleine correctie: ‘Fokko studeerde theologie, hij zal dit aan de Theologische (Hoge) School van Kampen gedaan hebben. Het gym nasiumdiploma had hij immers al op zak.’ Zoekplaatje, de gemengde kleuterschool aan de Fazantstraat, Wieringerwerf. Pak nummer 88 erbij en noteer: kleuter nr. 5 is Marjolein Neer- voort. Nr. 16 is Tineke Kempeneers. De aanvul lingen kwamen binnen via facebook. Adrianne Koevoets, de kalligrafe die in 2008 de oorspronkelijke namenrol restaureerde, rea geert: ‘Een zeer geslaagd artikel. Voor mij ook interessant om meer over de geschiedenis hier van te lezen.’ Op 8 juli 1949 was de schuur opnieuw ‘onder de pannen gekomen’. Uit aantekeningen van va der Amsing sr: ‘Op 16 juli komt het hout in de schuur te liggen. De vloerverharding is pas kort daarvoor aangebracht de vrachtauto met hout maakt dikke sporen.’ Dat zal waarschijnlijk houthandelaar Van Eecen te Oudkarspel zijn geweest. Die man had tijdens WOII een belang rijke rol bij het Rode Kruis en bij de illegaliteit. Rinus: ‘Ik herinner me dat ik als 6-jarige via die enorme stapel hout zo op de magazijnzolder kon komen.’ In de schuur was ruimte voor een partij hout voor 2 a 3 scholen. Chris van Splunter uit Almelo meldt over de tijd van de noodwoningen: ‘Zelf woonde ik als een van de eerste in een aanleunwoning bij bejaar denhuis Lelypark. Hier is onze zoon geboren, dokter Busé hielp mijn vrouw bij de bevalling. Busé ging naar burgemeester Fokko Omta om te melden dat een ie boreling in het bejaarden centrum was geboren. Hij stelde voor om fl.10,- op de spaarrekening van het kind te storten. Maar Omta ging hier niet mee akkoord.’ Wobbe Mellema uit Meppel is in de zevende hemel met zijn geboorteplek. ‘Op mijn geboor tekaartje staat als adres vermeld In ’t Roockers Paradijs. Dat is nog steeds leuk om te kunnen zeggen: ik ben in ‘t paradijs geboren.’ Nb. Zie ook de rubriek Zoekplaatje. Familie Mellema runde in Wieringerwerf een winkel met rookwaren annex hengelsportartikelen. Dick Appel uit Medemblik vindt de artikelen over de namenrol in het Joods Werkdorp zeer geslaagd. ‘Bij het opruimen van onze zolder trof ik de koker weer aan, met daarin een kopie van het origineel. En een van mijn kopie voor de tweede namenrol, die ik destijds in opdracht van J.F.G. Knorr gemaakt heb. Een extra feitje: de kalligraaf van de eerste rol (die uit 1981, gemaakt in opdracht van oud-bewo- ners Joods Werkdorp, red.) was Bart Boumans. Hij heeft zijn naam geschreven aan de uiterste rechterkant van de rol, tegen de houten stok aan. Op die manier heb ik ook mijn naam op de kopie geschreven.’ Ina Hoogenbosch beves tigt na inspectie van de eerste rol: de naam Bart Boumans is duidelijk leesbaar. Rinus Amsing uit Uithuizen reageert op bericht in de Flevo-Bode, ‘Twee Finse scholen in de Wie- ringermeer’ (Kroniek 85). Hij weet nog van de aankomst van het benodigde hout voor de bouw op de boerderij aan de Alkmaarseweg. 29ste jaargang 2021/2, nummer 89

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2021 | | pagina 11