Polderbanen, luchtvaart in de Wieringermeer 29ste jaargang 2021/1nummer 88 Ultra Light Vliegtuigen Jaap van der Beek (56) is vanaf de jaren tachtig de grote motor achter een vliegveld voor de Wie ringermeer geweest. Op twaalfjarige leeftijd, in 1976, speelt hij met een modelvliegtuig, enkele jaren later stapt Jaap in een zweefvliegtuig en begin jaren 80 reist hij af naar Lelystad om les te nemen in een Ultra Light Vliegtuig (ULV). Telkens heen en weer naar Lelystad, dit blijkt qua afstand en een drukke gezinstijd geen goe de optie. Maar vliegen is altijd in zijn hoofd blij ven zitten. Oudelanderweg In 1988 komt er een vliegveldje aan de Oude landerweg op het land van Douwe Ramond. ULV-vliegclub Schagen en omstreken zoekt een geschikte locatie en komt zo in de Wieringer meer. Ook Jaap meldt zich daar en vliegt zijn eerste rondjes. De vliegtuigjes maken heel veel lawaai en vliegen niet al te snel. Het vervolg laat zich raden: na driekwart jaar wordt het vliegveld ge sloten. Er zijn te veel klachten over hinderlijk geluid. Van der Beek geeft de moed niet op en bedenkt een plan om een vliegveld achter zijn boerderij aan de Flevoweg te creëren. Jaap gaat persoon lijk langs bij alle omwonenden en niemand blijkt bezwaren te hebben. Dan volgt het proces met de gemeente. Opnieuw is een lange adem nodig. Maar er komt een nieuwe noodzaak om te ver huizen; de aanleg van het Windpark Wieringer meer. Na veel zoeken komt een goed terrein aan de Hippolytushoeverweg 15 in beeld. Een prach tig zweefvliegcentrum wordt op kosten van Nuon gebouwd. Alle zweefvliegtuigen kunnen in een grote hangar. Op 11 mei 2019 vindt de officiële opening plaats. Foto Simon Swart. Zweejvliegcentrum (zwarte pijl) aan de Hippolytushoeverweg. De kijkrichting is naar het zuiden. Start- en landingsbaan bij de witte pijl. Linksonder bomen van het Robbenoordbos.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2021 | | pagina 52