Een tweede namenrol Joods Werkdorp Ina Hoogenbosch-Glas Herdenkingsgebed onderaan de namenrol. Historisch Genootschap Wieringermeer Knorr naar Israel Terug naar de tweede namenrol. In het Schager Weekblad (6 maart 1991) las ik dat burgemeester Knorr in 1990 in Israël is geweest en afspraken heeft gemaakt over laten maken van een kopie. In maart 1991 zou deze een plek krijgen in een tentoonstelling in Israel over werkdorpen in Europa, inclusief het werkdorp in de Wieringer meer. Knorr is zelf niet bij de opening aanwezig geweest. Ik schreef naar Yad Vashem met een verzoek om informatie. Dick Appel uit Medemblik wees de redactie op het bestaan van een tweede namenrol van oud-bewoners van het Joods werkdorp. Ina Hoogenbosch - Glas zocht uit hoe het zit. eeuwige leven’. Deze tekst komt uit een herden kingsgebed, een Jizkor, dat bij de jaartijddagen van gestorvenen of tijdens Joodse feestdagen in de synagoge wordt uitgesproken. Ook op 27 januari, International Holocaust Remembrance Day, en op Yom Ha-Sjoa, de speciale gedenk dag voor slachtoffers en helden van de Holo caust, worden Jizkors uitgesproken. De tekst vindt je verder op een joodse grafsteen, soms tegelijk met Z.A.R.I.V, zijn as ruste in vrede, of H.A.R.I.V voor een vrouw. Dick Appel heeft van 1967 tot 2006 gewerkt voor de gemeente Wieringermeer. Eén van zijn hobby’s was kalligraferen. Dit kwam burge meester J.F.G. Knorr ter ore, hij was een bevlo gen man wat betreft het levend houden van de herinnering aan de Jodenvervolging. Knorr had in 1990, in contact met Joodse or ganisaties, afgesproken dat enkele voorwerpen uit het voormalige werkdorp als geschenk naar het Holocaustmuseum Yad Vashem in Israël zouden gaan, ook een kopie van de namenrol in de toenmalige Oostwaardhoeve. Appel: ‘Bur gemeester Knorr vroeg mij of ik die rol kon kopiëren. Na enige aarzeling heb ik daarin toe gestemd. Het was niet niks. In maart en april van 1991 heb ik de klus geklaard: perkament ge kocht, het ging om vier geitenvellen die ik eerst moest behandelen met puimsteenpoeder. Van tevoren had ik kopieën gemaakt van de namen lijst. De gemeentelijke timmerman Siem Hanse heeft beide stokken gemaakt waaraan de rol kon worden bevestigd.’ Dick Appel vervolgt: ‘Het geheel werd aan Knorr overhandigd en daarna heb ik er nooit meer iets van vernomen. Is de rol in Israël aangekomen? Ik weet het niet.’ Hebreeuws De rol die thans in de hal hangt van het ge meenschapshuis Joods Werkdorp Nieuwesluis is de originele en gerestaureerde rol. Dit is te zien aan een aantekening rechts net onder het houten stokje. Onder de namen staat een He breeuwse afkorting, in vertaling: ‘Moge hun ziel gebonden zijn in de bundel van het Gerhard Wunsch Kurt Wurjjveiter Morit^Zjmtner 29ste jaargang 2021/1, nummer 88 Ixurt Winter

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2021 | | pagina 41