‘NOORDHOLLAND IN VOGELVLUCHT’ (gezwegen van Amsterdam) BEEKVLIET 11 15 16 28ste jaargang 2020/3, nummer 87 zijn best vervroegd vrij te komen, wat in februa ri 1943 gebeurde, mede nadat hij zich had opge geven voor het letterengilde. ‘Gezegende kerstdagen en een goed 1944’ Burgemeester Loggers als gijzelaar in Brabant Prominente Noord-Hollanders aan het woord. Zoals hoogleraar in Delft, Willem Schermerhorn; Mr. Dr. Hubart Scholten, gemeentesecretaris te Zaandam; O. Damsté, leraar klassieke talen uit Amsterdam; Jonkheer Co den Tex, burgemeester van Bloemendaal. Wieger Bruin, architect te Amsterdam. TENTOONSTELLING 14 EN 15 DECEMBER 1943 Gijzelpolitiek mislukt In de tweede helft van 1942 maakten de Duitse militaire en burgerlijke instanties de balans op. Intern waren ze het eens: de intimidatiepolitiek had gefaald. Het verzet tegen de bezetter was alleen maar gegroeid. De Wehrmacht trok zijn handen van het gebeuren af. Maar de gijzelin gen abrupt en volledig beëindigen zou een al te duidelijk teken van het falen zijn. Rijkscommis saris Arthur Seys-Inquart had nu de touwtjes in handen. Een wirwar van activiteiten ging van start om tot lijsten te komen wie eerder of la ter vrijgelaten mocht worden. Voorrang kregen degenen die een officieel verzoek voor vrijlating hadden ingediend, niet anti-Duits gedrag had den vertoond, een hoge leeftijd, zwakke gezond heid hadden of verantwoordelijk waren voor een groot gezin. Ook een evenwichtige verdeling over het land speelde mee. Loggers en Kolff voldeden niet aan deze crite ria. Neem Gerrit Loggers: 42 jaar, gehuwd maar geen kinderen, bepaald geen liefhebber van na- zi-Duitsland. Terwijl afscheid werd genomen van collega’s bleef het ongewis wanneer hij aan de beurt was. Hetzelfde gold voor Kolff. Zo kro pen de maanden voorbij. Loggers was de Wie- ringermeer bepaald niet vergeten, op 14 decem ber 1943 was hij een van de sprekers tijdens de tweedaagse tentoonstelling ‘Noord-Holland in vogelvlucht’. PROGRAMMA 14 December uur. Opening. Noordholland zooals het was en is, door Mr. Th. A. Wesstra. uur. Noordholland als polderland, door Prof. Ir. W. Schermerhorn. uur. De Wieringermeer, door G. G. Loggers. 20.30 uur. Met de filmcamera door Noordholland. 15 December 11 uur. De Zaanstreek, door Mr. H. G. Schollen. 11.45 uur. De Erfgooierskwestie, door Dr. O. Damsté. 15 uur. De Forens, de man met twee liefdes, door Jhr. Mr. C. J. A. den Tex. 15.45 uur. Wonen en werken in Noordholland, door Ir. Wieger Bruin (met lichtbeelden). 18.30 uur. Koffiemaaltijd. Sluiting van de Noordhollandsche dagen door Prof. Ir. W. Schermerhorn.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 51