‘Gezegende kerstdagen 800 mannen, opnieuw heel wat prominenten, werden geïnterneerd in het grootseminarie Haarendael te Haaren, niet ver van Sint Mi chielsgestel. en een goed 1944’ Burgemeester Loggers als gijzelaar in Brabant dezelfde dag werd in de Wieringermeer NSB’er en wethouder Aris Saal als vervanger aangewe zen. Op Wieringen trad de NSB-gezinde A. van Diepen aan. Na het horen van het nieuws dien de landbouwer en wethouder Adriaan Cornelis (A.C.) de Graaf prompt zijn ontslag in. Executies De eerste weken na 13 juli 1942 werden meteen ook preventiegijzelaars vrijgelaten, tot decem ber ging het om ruim 400 personen. De blijvers ontbrak het aan vrijheid maar voor hun natje en droogje werd goed gezorgd. Broederlijk bijeen Loggers en Kolff deelden hun lot met vele an dere Nederlanders die zich ‘deutschfeindlich’ uitgelaten hadden. De nog jonge historicus Max Kohnstamm hoorde ook tot het gezelschap. Eerder in 1942 had hij drie maanden gevangen gezeten in Kamp Amersfoort; door het strenge regime verloor hij 25 kilo gewicht. De jonge Max kwam van de hel in de hemel, hij noemde Sint Michielsgestel en Haaren daarom spottend ‘Hit lers Herrengefangnis’. Inderdaad een indrukwek kende doorsnede van de herenelite van Neder land zat hier in relatief goeden doen broederlijk bijeen. Toiletartikelen Op maandag 13 juli waren negen burgemeesters in Haarlem ontboden bij NSB-Commissaris der provincie Noord-Holland, Albert Johan Backer. Deze Groningse bakkerszoon en jurist was bij het uitbreken van de oorlog kabinetschef van de toenmalige commissaris, baron Antonie Roëll. Backer sloot zich in 1941 aan bij de nationaalso- cialisten en werd begin 1942 geïnstalleerd als commissaris. Eind april 1942 wil de hij graag de goe de samenwerking met het burgemees- tersgilde beklinken in een bijeenkomst. Maar velen bedank ten voor de eer. Twee maanden later volgde een dringend schrijven. Met te genzin maar niets vermoedend reisden Loggers, Kolff en collega’s op 13 juli naar de burgemees- tersbespreking in Haarlem. Nadat de heren in een verga derruimte waren verzameld, werden de deuren ineens gesloten en werd geroepen: ‘Heren, u staat onder arrest!’ De burgemeesters werden in overvalwagens gezet. Van Kolff is bekend dat ‘zijn’ wagen eerst een stop maakte bij het hoofd kwartier van de Sicherheitsdienst aan Euter- pestraat 99, Amsterdam. Waarschijnlijk om an dere gevangenen in te laden. Telefoontjes naar het gemeentehuis op Wieringen volgden, met het verzoek om zo spoedig mogelijk toiletartike len en bestek te brengen. Naar verwachting rin kelde ook in Wieringerwerf de telefoon en met dezelfde onheilstijding over Gerrit Loggers. Nog 3 28ste jaargang 2020/3, nummer 87 11 JUtf -94? T.. ZW V C. DE GKAA F Koggenrandweg MIDDENMEER Girorekening i IWis telefoon (Nw. A!n<e>«<Iorp) No. SO

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 49