‘Gezegende kerstdagen en een goed 1944’ Burgemeester Loggers als gijzelaar in Brabant Anita Blijdorp Links L.C. Kolf, rechts G.G. Loggers, in 1947. Historisch Genootschap Wieringermeer Uw kerstmenu, wat gaat het worden? Een exotische dis of een Hollandse pot? Voor twij felaars deze tip: zet eens Noord-Hollandse streekgerechten op tafel. Inspiratie haalt u uit een menukaart van 15 december 1943. Een bijzondere groep gevangenen liet zich bijpraten over de parels van Noord-Holland. Op het menu stond koek uit de Zaanstreek, gebakken visch uit IJmuiden, worst en kaas uit Alkmaar en appels uit De Streek. Oud-burgemees- ter Gerrit Gesinus Loggers (1900 - 1978) was een van hen. Tien dagen later vierde hij, tot ieders verrassing, als vrij man kerst. Onderpand Wat ging hier aan vooraf? De bezetter toonde vanaf begin 1942 steeds meer zijn grimmige kant. Ondermijning, openlijk verzet, sabotage tegen het Duitse bewind bleef niet uit. De Wehr macht kwam met een eerder beproefd recept: Nederlanders met enig gezag in gijzeling ne men. De boodschap was: ‘Nederlanders gedraag je netjes en coöperatief, dan krenken wij de gij zelaars geen haar op het hoofd. Gedragen jul lie je niet, dan zullen we een of meer gijzelaars zonder pardon executeren.’ In de vroege ochtend van 4 mei 1942 was het raak, circa 450 Nederlanders werden van hun bed gelicht en afgevoerd naar het kleinsemi narie Beekvliet in Sint Michielsgestel. Dit was de eerste groep preventiegijzelaars. Onder hen predikanten en pastores, advocaten, notarissen, industriëlen, vakbondsbestuurders, burgemees ters, (onder)officieren, politici, et cetera. Enkele namen: officier van Justitie, Mr. O. E. G., Graaf van Limburg Stirum; de Rotterdamse havenba ron, reder Willem Ruijs; arts en schrijver Simon Vestdijk; Anton Philips; de muzikale broers Henk en Andries Andriessen; politicus Jan de Quay en hoogleraar prof. Willem Schermerhorn werden vastgezet. Twee maanden later, op 13 juli, volgde een tweede arrestatiegolf. Wat Loggers en zijn vrouw tijdens de kerstda gen van 1943 aten, weten we niet. Wel dat hij bij zijn onverwachte vrijlating op 21 december niet terugkeerde naar de Wieringermeer. De polder, en eigenlijk heel Noord-Holland was, naar order van de bezetter, verboden gebied. Op dezelfde dag kwam zijn collega Louis Charles Kolff jr. (1893 - 1970), burgemeester van Wieringen op vrije voeten. Kolff mocht niet terugkeren naar zijn geliefde eiland. Beide mannen hadden 527 dagen detentie achter de rug. fl.JL 28ste jaargang 2020/3, nummer 87 j.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 48