Bietentransport in de Wieringermeer Het transport omschrijving 46 46 lossen met behulp 27 aantal gevallen 253 47 38 74 412 85 80 in loonwerk. 13 18 1 15 14 60 10 15 3 10 122 173 4 52 Een groot net op de vloer van de wagen maakte sneller lossen mogelijk Middelen van transport In 1910 waren er in Nederland 28 particuliere en een aantal (in 1916 waren dat er 7) coöpera tieve suikerfabrieken. Aanvankelijk gingen bij na alle bieten per spoor of boot naar de fabriek. Landbouwers in de omgeving van een fabriek leverden hun bieten met paard en wagen aan. pakweg de tijd voor 1940 legde de handrooier de bieten op kleine hoopjes keurig gescheiden van het bietenblad gewoon op de grond. De bie tenophalers laadden daarna met de riek de bie ten op een kar of slee en de paarden sleurden de vracht naar het erf of naar de kanaalkant waar ze op een grote hoop moesten wachten op de vrachtwagen of de boot. De enquête van de VVB (Vereniging Voor Be drijfsvoorlichting) uit 1962 laat zien dat het handwerk toen al ver teruggedrongen was, en kele jaren later was die zware klus helemaal ver leden tijd. In onze polder werden in de beginjaren alle bieten met de schuit afgevoerd. Vrijwel iedere boerderij ligt aan een waterweg en op afroep meldde zich een schipper en via een loopplank werden met kruiwagens de bieten in de boot gekiept. Kruiwagen vullen, balanceren over de plank, kruiwagen legen en goed vasthouden om te voorkomen dat de kruiwagen ook in het ruim belandde; dan weer terug glibberen, vullen en weer legen, uren achtereen tot de bieten weg wa ren of de boot vol. Na de kruiwagenperiode werd de plank ingeruild voor een lange transportband met verbrandingsmotor. Op zich iets minder ge vaarlijk maar de godganse dag onwillige bieten met een bietenriek op die band scheppen was een vernietigende klus. Maar het moest. zelflossende wagen: boer moet zelf voor trekker zorgen gewone wagen: lossen met behulp van netten lossen met behulp van riek van giek eigen zelflossende wagen Pas in 1932 startte de aanvoer met vrachtwa gens, het transportmiddel waarmee nu alle pol- derbieten reizen. De rooimethode was altijd be palend voor de manier van afvoer. Indertijd, indivi- in met de dueel kombinatie hand totaal 28ste jaargang 2020/3, nummer 87

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 44