Ja, dat was toen heel anders... Uit het levensverhaal van Albert Zuidhof 16 trekkers geploegd. Na veel ploegwerk met de rupstrekker van 20pk op benzine kwam de die sel Caterpillar van 35pk. Groote en Kok bakten hier brood van voor o.a. het gezin, een manier van ruilen. In januari 1940 werd een zoon geboren. Het werk ging evengoed door in de winter nu met de knopbre- ker (van vlasbolletjes) voor lijnzaad. In Medemblik was een adres voor het lijnzaad en dit ruilden ze voor groene zeep om de luier- was ermee te kunnen doen. In die tijd moest je ook de radio inleveren bij de Duitsers maar dat was Albert ‘vergeten’ en hij heeft steeds alles kunnen volgen. In augustus 1944 schoot een Engels vliegtuig boven de Ulkeweg op een paar auto’s. Het waren mensen van de elektriciteit, een is er overleden aan de gevolgen hiervan en de ander werd levenslang invalide. Op 17 april lieten de Duitsers de dijk springen en moesten ze weg. Alle spullen werden naar zolder gebracht. Een hulpje uit Den Haag, Joke Krans, heeft flink geholpen. Het was een moeilijke tijd ook al omdat er in oorlogstijd nog drie kinderen waren geboren. Ze vertrokken samen met de familie Kwant naar Winkel. Met de dorsmachines de polder uit en daarin enke le radio’s. Ze kwamen terecht in een schuur bij mevrouw Meurs. Het water was inmiddels tot Middenmeer geko men en Albert is toen met Kwant weer terug gegaan met de Bulldog om een dorsstel op te halen. In de schuur vonden ze nog twee biggen tussen de strobalen en deze hebben ze ook mee genomen (wat eigenlijk niet mocht). Later zijn ze met een schuit vanuit Kolhorn weer terug gegaan om nog meer spullen uit huis te halen. Het water stond toen al vier meter hoog. Via het slaapkamerraam konden ze de weckflessen met varkensvlees inladen; vlak voor de onderwater- zetting hadden ze nog een varken geslacht en geweckt. Ze stonden al in het water maar waren nog goed te gebruiken. Na de oorlog Op 5 mei 1945 kwam de bevrijding en de vlag gen gingen uit. De NSB’ers werden opgehaald. Er kwamen vliegtuigen over die allemaal broden dropten. Ze konden de broden ophalen bij de coöperatiewinkel omdat de bakkers ook ge vlucht waren. Langzaam kwam alles weer op Albert op het land van Dekens In de winter van 1936 - 1937 weer helpen in Groningen. In die winter werden er boerderijen uitgegeven aan de Oostermiddenmeerweg en bij een van de boeren, R. Bolhuis, kon hij per 1 maart 1937 aan het werk. Hij wilde 35 cent per uur verdienen maar dat ging niet door en toen vertrok hij naar Kwant waar hij op de dorsma chine kon komen. Het was het dorsbedrijf van Van Til, Willemsen en Pastoor, een combinatie. Later nam Kwant het bedrijf over en werd het Kwant en Co. Nadat er een dorskast bij kwam werd hij hier machinist op. Ondertussen werd er ook gezocht naar een woning want er was op 20 april 1939 getrouwd in Stedum. Ze kregen een woning aangeboden aan de Kerkstraat 39 in Slootdorp. Voor de vrouw Grietje waren het eenzame dagen want Albert werkte van ’s mor gens vroeg tot ’s avonds laat. Er werd een radio aangeschaft bij G. Venema en zo had Grietje wat afleiding. Het was geen rijk bestaan: elk dubbel tje werd een paar keer omgedraaid voordat het werd uitgegeven. In de winter van 1940 werd het eerste kind geboren en er zouden nog vier volgen. In maart werd er weer verhuisd, nu naar Havenstraat 25 in Middenmeer. De oorlog Op 10 mei 1940 brak de oorlog uit. Ook in Middenmeer kwamen de Duitsers kijken. Alles ging op de bon. Albert werkte op de dorsma chine en hield soms wat tarwe over. Bakker De 28ste jaargang 2020/3, nummer 87

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 31