OP KORTE TERMIJN MEER WINDMOLENS BOUWEN De eerste windmolens in de polder Minister G.M.V. van Aardenne van Economische Zaken heeft woensdagochtend de reusachtige windmolen aan de Zuiderdijkweg in de Wieringermeer in bedrijf gesteld. De op een hoogte van zestig meter geplaatste rotor, met twee wie ken van elk tweeëntwintig en een halve meter lengte, zal aan het electriciteitsnet van het PEN een hoeveelheid stroom leveren die overeenkomt met de behoefte van ongeveer acht honderd huisgezinnen. Minister G.M.V. van Aardenne stelde met het overhalen van een hefboom de Newecs-45-windturbine in gebruik. Doordat er weinig wind stond duurde het even voordat de molen op gang kwam. (WB van 14-12-1985) Stroomversnelling Vanaf 1987 komen er steeds meer windmolens. De gemeente Wieringermeer geeft alle agrari- ers de kans om een molen op het erf te zetten. Ongeveer 35 boeren maken van dat aan bod ge bruik. De firma Lagerwey uit Barneveld biedt Zuiderdijkweg nabij Medemblik. De molen heeft een hoogte van tachtig meter en draaide met twee wieken. Dit type Newecs-45 kan onge veer 800 gezinnen van stroom voorzien. Ook andere types met drie wieken en meer ver mogen verschijnen in de periode 1987 - 1995. Zo hebben Gerard Nieuwehuijse en Paul Bus aan de Oudelanderweg een Vestas-molen. Piet Brouwer aan de Oosterterpweg en Toon Zijlmans aan de Medemblikkerweg zetten een Micon molen op hun erf. Huib de Graaf van de Oosterterpweg plaatst een Bonus- molen. Na al deze vergunningen en toestemmingen om het bestemmingsplan te veranderen, wijzigt de gemeente Wieringermeer haar koers. Indivi duele windmolens mogen niet meer geplaatst worden. De tijd van de windparken treedt aan. Stroomleveranciers. In de Wieringermeer hadden we eerst te maken met het P.E.N. Zij waren in 1917 opgericht. Na enkele fusies ontstond Energie Noord West in 1996. Slechts drie jaar bestond zij, want na nog enkele fusies werd Nuon de stroomleverancier. Dit bedrijf werd gesplitst in een tak voor het netwerk (Liander) en een tak voor de stroom. Tot slot nam de Zweedse firma Vattenfall (Zweeds voor waterval) Voor de PEN is het een eerste prototype naar molens met een nog groter vermogen. In de cember is de molen gereed. Minister G.M.V. van Ardenne van Economische Zaken stelt deze reusachtige windmolen in werking. Dat gaat enigszins moeizaam want er staat erg weinig wind en het is vrij mistig tijdens dit historische moment. Deze molen krijgt jaren later de bij naam de Ambtenaar, doordat hij bijna altijd stil staat. Inmiddels is hij vernieuwd en verhoogd tot 162 meter en daarmee de hoogste windmo len van ons land. windmolens aan. Het zijn tweewiekers van het type LW18-8oKw. Ze hebben een hoogte van 30 meter. Soms op een sokkel wat hoger. De dia meter van de wieken is 18 meter. De molens le veren genoeg stroom op het boerenbedrijf. Een kleine greep uit de geplaatste Lagerwey molens: Gidus Hopmans en Theo Veenkamp aan de Noorderkwelweg, Noud de Schutter aan de Oos- termiddenmeerweg, Kees List aan de Alkmaar- se weg en Aart van Arkel aan de Oosterterpweg. 28ste jaargang 2020/3, nummer 87

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 27