De eerste windmolens in de polder Een historisch moment: hij staat De Ambtenaar, juli 1986 Eerste professionele windmolen In januari 1985 draait op het industrieterrein van Middenmeer een van ’s lands grootste windmolens. De molen is geplaatst door Trasco Energy Systems uit Nieuwegein. De firma S. Hiemstra bv Koel- en Vrieshuizen is tot dan toe een grootafnemer van stroom van het elek triciteitsnet. Maar door de eigen investering in een windmolen èn met subsidie van het Rijk bespaart het bedrijf jaarlijks vele tienduizenden guldens. De stroom wordt gebruikt voor de koe ling met behulp van een ‘piek shaver’. Als er te veel stroom wordt opgewekt, gaat de vrieskoe- ling automatisch naar een nog lagere stand. De molen heeft een hoogte van 50 meter en is effectief gemaakt op 125kW. Daarmee kan het bedrijf genoeg stroom genereren om de koeling op peil te houden en hoeft geen stroom van der den gekocht te worden. Simon Hiemstra: ‘De windmolen heeft eigen lijk maar één jaar goed gedraaid. Daarna is hij stilgezet omdat hij te veel geluidsoverlast gaf. Een bewoner in de buurt geeft het ongemak aan bij de gemeente Wieringermeer. Vandaar’. De Ambtenaar Ondertussen wordt door het PEN (Provinciaal Elektriciteitsbedrijf Noord-Holland) in 1985 een reusachtige windmolen gebouwd aan de Op jaarbasis zou deze molen gemiddeld 25 ki lowatt per uur moeten opleveren. Dat komt ge heel ten goede aan het akkerbouwbedrijf met bijbehorend huishouden. Maar uiteindelijk blijft de teller van deze molen steken op 270 kilowatt. Opnieuw technische moeilijkheden. De molen staat nog enkele jaren op het erf zonder te draaien. 28ste jaargang 2020/3, nummer 87

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 26