De eerste windmolens in de polder Laurens van der Vaart de Oom Kees- =—=111= Historisch Genootschap Wieringermeer Het is al heel gewoon geworden in het landschapsbeeld van de Wieringermeer: windmo lens. Deze moderne stroomopwekkers bepalen nu mede de vergezichten. Toch is het nog niet heel lang geleden dat de polder windmolenvrij was. Op zoek naar de eerste windmo len gaan we veertig jaar terug in de tijd. David en Sjuk gaan vol goede moed verder en weldra verrijst er een verbeterd derde type bij Theo Veenkamp op de hoek van weg en de Noorderkwelweg. Theo Veenkamp: ‘Die molen kost 100.000 gul den. Ik heb daar in 1983 de helft van betaald. De rest komt van subsidies van het ministerie van Economische Zaken. Ik ben heel erg geïn teresseerd in windmolens vandaar dat ik er geld in steek’. De windmolen van Multimetaal Den Helder is ongeveer 40 meter hoog en de wieken hebben een diameter van 50 meter. Zij werken bij het metaalbedrijf in Den Helder, dat vooral aan offshore levert. Mede door de oliecrisis is de vraag naar ande re energiebronnen relevant geworden. Beider interesse gaat naar het opwekken van energie door wind. Zo ontstaat een soort bv binnen het bedrijf Multimetaal om een windmolen te ont wikkelen. De eerste molen staat er slechts een half jaar. Allerlei problemen zorgen voor de korte levens duur. Een tweede molen volgt op dezelfde plek maar ook die kent de nodige moeilijkheden. Tij dens een storm slaat hij zelfs op hol... In de kop van Noord-Holland zijn meer expe rimenterende bedrijfjes voor windenergie. Zo ontstaat de Vereniging van Nederlandse Wind molen Fabrikanten. De leden wisselen ervarin gen en tips aan elkaar uit om zo samen verder te komen. De eerste windmolen van Dick Troost (middenvoor) met achter hem zijn broer David en Sjuk de Vries op de ladder; links twee medewerkers van Multimetaal.(winter 1982) Molenpioniers. Op de hoek van de Zeugweg en de Noorder- kwelweg bij de boerderij van Dirk Troost staat in januari 1982 het eerste prototype van een wind molen. Gemaakt door Multimetaal uit Den Hel der. Sjuk de Vries en David Troost, allebei uit de Wieringermeer, zijn als windmolenpioniers zeer betrokken bij de ontwikkeling. 28ste jaargang 2020/3, nummer 87

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 25