Ruimte-man. Ets uit 1965 lonkende plannen voor een deel van de et- het Genootschap geschonken zijn tentoongesteld in galerie Op de Zee bodem (van Jan Grooteman, aan de Schelpenbolweg). Alle exposerende kunstenaars waren geboren of woon achtig in de Wierin- germeer en naaste omgeving. Van haar artistieke leven zijn sporen te vinden bij het Rijksbureau voor Kunsthistorische Do cumentatie (RKD). Volgens de databank is 1956 het beginjaar van haar kunstenaarschap. Aleid woonde en werkte dus in Amsterdam. Haar werkzame leven stopte in 1990, volgens dezelf de bron RKD. In 2008, in de tijd van een Wieringerrandmeer, is sen uit de mappen die aan Bij de onderwaterzetting in april 1945 vond de familie onderdak in Moerbeek. Na terugkeer aan de Molenweg in 1946 bezocht Aleid de openbare lagere school (toen nog Wieringer- meerschool) in Middenmeer, daarna de middel bare school in Bergen. Als je haar kunstwerken bekijkt, word je nieuwsgierig. Iemand met zo’n talent, kreeg ze op school een hoog rapportcijfer voor tekenen? In i960 verruilde Aleid de pol der voor Amsterdam. Ze wilde beeldend kun stenaar worden en volgde een opleiding aan het Instituut voor Kunstnijverheidsonderwijs, nu de Rietveldacademie. Ze vestigde zich definitief in Amsterdam en leefde van de opbrengsten van haar kunstenaarschap. Ze verkocht haar werken en omdat Aleid een zogenoemde er kend kunstenaar was had ze ook inkomsten uit de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR). In ruil voor kunstwerken of artistieke diensten kre gen erkende kunstenaars een inkomen uit de gemeentekas. Deze regeling bestond tot 1987, daarna konden ze een beroep doen op de Alge mene Bijstandswet. Aleid beheerste verschillende technieken zo lezen we. Ze was graficus, lithograaf, schilder, etser. Ze was ook lid van de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars (BBK). Volgens de Lexicon Nederlandse beeldende kunstenaars 1750 1950 hadden de onderwerpen ‘kontakt en men sen’ haar belangstelling. Voor wie bekend is met de kunstwereld, haar docenten waren onder andere Hendrik Broer, Wim Brusse, Theo Kur- pershoek, Lex Metz en Ap Sok. Werken van de ‘Amsterdamse’ Aleid Mansholt zijn opgenomen in de kunstcollecties van gemeente Amsterdam (via de BKR regeling) en het Stedelijk Museum Amsterdam. Ingebracht en uitgelicht De kunstwerken van Aleid Mansholt 28ste jaargang 2020/3, nummer 87

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 14