Onthulling monument Catrinus Douma 1943 - 1944 Anita Blijdorp - Historisch Genootschap Wieringermeer een toepasselijke plek om hem te eren. De ondergrondse van de plaquette maakt dit duidelijk. Het terrein van de protestantse kerk is kwam hier in het geheim bij elkaar. De tekst op bijgaande foto Dit jaar is het 75 jaar geleden dat verzetsman Douma in Zaan dam op 9 februari 1945 werd gefusilleerd. Tien dagen eerder was hij gearresteerd op de beurs in Middenmeer. Catrinus was stimulator én uitvoerder van verzetswerk in de polder: hulp aan onderduikers, verspreider van verzetskrant Trouw, leverancier van illegale voedselvoorraden, enzovoort. Catrinus Douma heeft nu een eigen plein bij de kerk aan de Langeweg in Slootdorp. De kerk die hij vanaf zijn komst in 1938 zelf bezocht en waar hij actief was in de ‘jongelingenvereniging’ van toen. Op 6 juni 2020, de geboortedag van verzetsman Catrinus Douma, kwamen genodigden naar de protestant se kerk in Slootdorp voor de onthulling van het Catrinus Doumaplein. Hiermee ging een langgekoesterde wens van oud-Slootdorper Marinus Meeuwsen (1924 - 2011) in vervulling. Catrinus’ opstelling was voor hem een voorbeeld en inspiratiebron: ‘We kunnen altijd kiezen hoe te reageren als vrijheid en rechtvaardig heid in het gedrang komen.’ Voor kunstenaar Gerrit Bosma was het interieur van de kerk een inspira tiebron voor het ontwerp van het mo nument ter herinnering aan Catrinus Douma. Zijn motivering: ‘Een omgekeerd 1 dakspant van het kerkgebouw is de inspiratie voor dit monument. In 1943 en 1944 kwamen verzetsmen sen hier in het geheim bijeen. Zo komen hun moed, keuzes en daden opnieuw in de openbaarheid. De omkering van het dakspant toont de V-vorm. De V van verzet tegen on recht. De V vóór vrijheid en vrede. Een opwaartse open vorm met twee tegenover elkaar liggende polen. Het kruisverband symboliseert de kruis punten in het leven, de keuzes die Catrinus en anderen maakten. Welk pad te gaan? Wat is het juiste?’ cix' 28ste jaargang 2020/2, nummer 86 ■Z !n deze kerk kwamen leiders van het verzet tegen de Duitse bezetter in het geheim bijeen. 'erwijl op de toren een Duitse soldaat op wacht stond, verzamelden zij zich in de consistoriekamer. Onder de dekmantel van bijbelstudie bespraken zij hulp aan onderduikers, illegale voedseltransporten. collectes voor het ondergrondse werk. enz. Regelmatig aanwezig waren Catrinus Douma. A.C. (Adrie) de Graaf, Sicco Mansholt. Gerrit Blaauboer. Jacobus Aalders en anderen. j. In mei 1943 diende de kerk korte tijd als schuilplek voor de neergestorte Engelse piloot Peter F. Hall hij verschool zich achter de orgelpijpen. Ds. L.J. Goede bracht hem voedsel en verleende geestelijke bijstand. Toen represailles tegen de bevolking dreigden, gaf de piloot zich over. Hij werd krijgsgevangen gemaakt. I lall keerde na de oorlog veilig terug naar Groot-Brittannic.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 7