Kennismaken met: De Gastdames en -heren Anita Blijdorp =—=111= Historisch Genootschap Wieringermeer Gezelligheid op de zaterdagmiddag, oude bekenden tegenkomen, de voldoening die je hebt van iemand helpen aan informatie, een foto of contact. Voor zo’n twintig heren en dames is het een feestje, vrijwilliger zijn bij het Genootschap. Om beurten heten zij u welkom en serveren graag een kopje koffie of thee aan de gasten. Maar zij doen veel meer. de stam- 28ste jaargang 2020/2, nummer 86 Uitzoeken Ook voor Corrie Hoogendoorn - Kolff uit Wie- ringerwerf is het tussen de mensen zijn ple zierig. ‘Ook fijn dat ik dit overdag kan doen’, zegt Corrie. Veel voldoening haalt zij uit het na speuring doen bij vragen en halve verhalen. Zo kwam er een dame langs wier vader tijdens de Tweede Wereldoorlog in de polder gewerkt had. ‘Of ik wist waar dat geweest kon zijn. Nu was het geluk dat ik de familie waar deze man ge werkt had redelijk snel kon achterhalen. Ik heb de nazaten met de vrouw in contact gebracht en zij is bij de familie op bezoek geweest. Prachtig toch!’ Verzamelaars Sterke verhalen worden wekelijks aan tafel gedeeld en soms ook wel verzonnen. Daar doen ook gastheren en -vrouwen aan mee. Maar uit dit geouwehoer ontstaan mooie initiatieven. Zo bekent gastheer en collectioneur Krijn Dek ker dat hij er ‘per ongeluk’ ingerold is: verzame len van foto’s van alle 521 boerderijen die de pol der gekend heeft. Krijn kreeg er aardigheid in om opeenvolgende pachters op een en hetzelfde adres te verzamelen. Na de lijstjes kwamen de foto’s en Krijn had zijn hobby gevonden. ‘Alle verzamelaars bij het Genootschap nemen spul len voor elkaar mee’, vertelt Krijn. ‘Dingen over vliegtuigen uit de Tweede Wereldoorlog, dat is voor Frans in ’t Veld en voor Mark Hakvoort. Historie van winkels en familieberichten (ge nealogie) voor Vola Schaafstra. Enzovoort.’ Oude bekenden Als u dit artikel leest, is het Genootschap op za terdag tussen twee en vier uur ’s middags weer open, maar nog wel zonder koffie en thee! Re kening houden met coronaregels blijkt in de praktijk best te doen. De gastvrouwen en -he ren staan weer voor u klaar. ‘Voor mij is de ge zelligheid, de ontmoeting met oude bekenden en het stilstaan bij de geschiedenis belangrijk’, zegt Det Dalstra uit Kreileroord. Na haar pensi onering zocht zij vrijwilligerswerk. ‘In de jaren zeventig woonde ik in Middenmeer en via mijn werk in de thuiszorg kwam ik op veel plekken in de polder. Nadat ik naar Kreileroord verhuisd verwaterden al die contacten. Wat er zo leuk is aan gastvrouw zijn? Ik kom de mensen van toen weer tegen bij het Genootschap. Daar geniet ik van.’ We zijn weer open Tijdens de periode van strenge coronamaatre- gelen was het op zaterdagen stil in de Genoot- schapsruimte. De stoelen aan de grote tafel ble ven leeg, de tijdschriften ongelezen en de geur en kleur van sterke koffie en dito verhalen was vijf maanden lang niet op te snuiven. Klusjesman Gastheren en -dames met lenige vingers wa ren in de Brugstraatperiode heel geliefd. Rein Koolen verhaalt: ‘In de archiefruimte stond een luchtdroger. Die machine moest er voor zorgen dat de luchtvochtigheid op het juiste peil bleef. Het water dat het ding uit de lucht haalde, werd

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 42