Vier generaties Dieleman Bram zag hem te laat ook omdat het donker was. Drie kilometer van huis en 29 jaar jong. Zijn vrouw was zes maanden zwanger en be viel in april 1949 van een jongen en noemde hem Bram. Een vreselijk moeilijke periode brak aan, maar met behulp van familie, bekenden en vooral dokter Hoogkamer heeft ze de boerderij weten te behouden. 5 jaar later liep zij tegen een nieuwe man aan, Berend Buning. Samen heb ben zij tot 1987 verder geboerd. Ze zijn daarna in Wieringerwaard gaan wonen waar ze ook zijn overleden. Bij het voor de tweede keer droogvallen van de polder wachtte een nieuwe tegenslag. Jan Die leman sr. had ‘fout’ gehandeld in de oorlog en kreeg de boerderij niet meer terug. Met hem nog enkele andere pachters: ze hadden te veel sympathie voor de NSB. Hier werd in de familie verder niet meer over gepraat. Aan de Waardweg 12 Aan de Waardweg In mei 1947 arriveerden Bram en zijn vrouw met twee jonge kinderen aan de Waardweg vanuit Nieuwe Niedorp. Vol goede moed en blij werd er een nieuwe start gemaakt. De paarden kwamen weer terug en zo ook de hengsten. Het begon allemaal opnieuw maar nu met de twee de generatie. Ondertussen was vader Jan Diele- man en zijn zoon Jan jr. naar elders vertrokken. De blijheid aan de Waardweg duurde echter niet lang want op 5 januari 1949 verongelukte Bram met de motor op het kruispunt Schager- weg-Waardweg. Een onverlichte paardenkar is zijn noodlot geworden. In 1939 diende de eerste tegenslag zich aan. De vrouw van Dieleman, Adriana, werd ziek en korte tijd later overleed zij op 42-jarige leeftijd. Een half jaar later brak de oorlog uit. Wat later bleek zou dit grote gevolgen hebben voor het voortbestaan van het bedrijf. In 1942 ontmoette zoon Bram (geboren 14-02-1919) Catharina Stammes uit Nieuwe Niedorp. Hij trouwde met haar en ging in Nieuwe Niedorp wonen. Hij fietste alle dagen naar de Koggenrand weg om de paarden te verzorgen en om op de boerderij te werken. Dit duurde tot de onderwaterzetting. De paarden werden toen bij veehouders op het ‘oude land’ in de kost gedaan en deden daar dienst in de hooibouw. Maar ook zoon Bram mocht niet terug komen op de boerderij. Hij had niets fout gedaan in de oorlog, wist niets van de foute activiteiten van zijn vader, maar werd te jong bevonden voor het runnen van zo’n grote boerderij. Na veel praten en onderhandelen met de Wieringermeerdirec- tie (later Domeinen) werd hem toch een klei nere boerderij toegewezen: hoeve B8 aan de Waardweg 12; 35 ha land met een schuur erop. Geen woning ervoor, die had er nooit gestaan. Er werd woonruimte gemaakt in de wagenber- ging, de voorkant voor de pachter en de achter kant voor de werknemer. Het was een vreselijk tochthok. Desondanks hebben ze daar 9 jaar gewoond. In de begin jaren vijftig werd er net als bij buurman G. Blaauwboer, een woonhuis bijgezet. Van de activiteiten van buurman en verzetsman Blaauwboer heeft de familie Diele- man nooit geweten. 28ste jaargang 2020/2, nummer 86

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 36