Bussen staan geparkeerd bij een cultuurschuur om de arbeiders aan het einde van de werkdag weer terug te brengen naar het werkkamp (1932) (foto uit Kroniek 32, 2002/2) Bronnen: 1. Interview met Krijn Dekker; 2. Boek; Boerderijen samengesteld door Koen Limperg; 3. Boek; Wording en opbouw van de Wieringermeer; 4. foto’s uit archief HGW Hier en daar zelfs voor schapen. Tijdens de volgende fase werd de cultuurschuur echt een schuur. Ruimte voor machines, paarden en berging van de oogst. Schuren die niet voor bewoning waren gebouwd bezaten geen zijmu ren. Maar stro van de eerste oogst deed goede diensten. Andere oogstproducten die onderdak vonden in de schuur zijn te zien in het Genoot- schapshuis. In het model bevinden zich diverse zakjes met graan, erwten etc. In het begin was het hoofdzakelijk graan. De eerste cultuurschuur, toepasselijk getooid met een bord De Eerste staat niet ver buiten de Haukes aan de Slootweg. Dit is de maquet- te die in het Genoot- schapshuis staat. Niet helemaal zeker is dat hier ook arbeidskrachten in hebben gewoond. Maar waarschijnlijk wel want deze schuur is in een la ter stadium ook gebruikt als ontvangsruimte voor groepsexcursies naar de nieuwe polder. En een dergelijke schuur bezat immers een keuken en de bedden konden plaats maken voor tafels en stoe len. In een later stadium van de ontginning wer den de werkkrachten ’s morgens met bussen aangevoerd en ’s avonds weer naar het ‘ouwe land’ teruggebracht. Ingebracht en uitgelicht: De cultuurschuur In de eerste jaren zijn er ook twee schuren op de hoek van de Praamweg - Zuiderzeeweg ge bouwd met de namen De Smidse en De Schaaf. Het mag duidelijk zijn wat daar gebeurde. Alles ten behoeve van de boerderijenbouw. Later, toen ze overbodig zijn geworden heeft Domeinen de schuren verplaatst naar de NOP waar ze verder goede diensten bewezen.Toen de cultuurschu- ren meer als boerderijschuren gebruikt werden ontstond er behoefte aan een woonhuis voor de bedrijfsleider. Er versche nen nog 10 cultuurschuren met een aangebouwd huis. Eerdere schuren kregen een losstaand huis. Wie door de polder rijdt kan deze boerderijtypen dus ge makkelijk onderscheiden. 28ste jaargang 2020/2, nummer 86

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 24