id- Ir - ters vergroot worden. Maar het is wel een cultuurschuur. Voorbeeld van een cultuurschuur, geschikt gemaakt voor de huisvesting van arbeiders (niet dezelfde als in de tekst beschreven) Logisch ook dat de eerste gebou wen dicht bij het water verrezen. De luchtfoto op pagina 20 dateert van het najaar 1931. Wie goed kijkt ont waart naast de schuur in wording spoorrails. Onmisbaar bij het in cul tuur brengen van maagdelijk land. Deze schuur heeft geen ‘knikdak’ zoals van ons model. Daarmee kon het vloeroppervlak met enkele me- gigantische klus. Nog voor het droogvallen van de polder waren er al kanalen gegraven, zodat men per schip alle hoeken van de polder kon be reiken. Mens en materiaal maakten gebruik van deze vaarwegen. Onver harde wegen en pontjes volgden. In totaal zijn er 51 van deze schuren gebouwd. Niet allemaal als onderkomen voor de arbeids krachten, ook voor materiaal, machines etc. Voor meerdere doeleinden De cultuurschuren werden voor diverse doeleinden gebouwd. Te beginnen met het verlenen van onderdak voor men sen en werktuigen. De arbeiders woon den niet met hun gezinnen op het oude land. Ze kwamen meestal alleen en van ver en waren in principe tijdelijk. Hun onderkomens waren ook als zodanig ingericht. Letterlijk honderden van hen leefden in cultuurschuren. Er bestaat een bestektekening waarbij er voor 170 arbeidskrachten slaap- en leefruimte werd gecrëerd. De schuurruimte werd vol gezet met stapelbedden. De ruimte voor wagen- en machineberging werd deels gebruikt voor keuken, eetzaal en wasruimte. Achter in de schuur bevond zich één wc. Er bestaat ook een teke ning zonder dat. Misschien buiten een hokje? Een andere schuur had ook nog een kofferkamer ingericht. We mogen aannemen dat deze cultuurschuren be woond werden totdat het ontginnings werk in de nabije omtrek ten einde was en het land ingezaaid werd. Ingebracht en uitgelicht: De cultuurschuur |rj i De Eerste (3-4-1931)

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 23