Ingebracht en uitgelicht De cultuurschuur Marieke Roos Historisch Genootschap Wieringermeer Cultuurschuur Het in cultuur brengen van het land was een In het Genootschapshuis staat een in origi nele kleuren geschilderde houten maquette van een zogenaamde cultuurschuur. Het al lereerste type bedrijfsgebouw dat direct na de drooglegging is gebouwd. Later werd er een woonhuis aan toegevoegd. Het is boerderij type A. De maquette was deel van een serie boerderijtypes. Ooit heeft het grootste deel in het Museum Nieuw Land in Lelystad te kijk gestaan, maar heeft het de brand aldaar niet overleefd. Het resterende deel staat in de kelder van het Genootschapshuis. Wie de serie gemaakt heeft is mij niet bekend. weggepompt worden door de gemalen bij Me- demblik en Den Oever. In de zomer van 1930 werd overal in de polder de bodem van het meer zichtbaar. Dankzij het grote aantal werklozen in Nederland waren er genoeg arbeidskrachten voorhanden om deze klus te klaren. Het ging om duizenden. Hoe het begon Wanneer deze Kroniek uitkomt is het 90 jaar geleden dat het ‘Meer besuyen Wieringen’ ver anderde in de Wieringermeerpolder. Na meer dan een eeuw plannen maken over het afsluiten van de Zuiderzee en delen ervan in te polderen werden in 1916 grote stappen gezet. Door de grote overstroming van onder ande re Waterland en de Anna Paulownapolder was ineens de tijd rijp. De daad werd bij het woord gevoegd en twee jaar later werd de Zuiderzeewet aangenomen. Weer twee jaar later werd er een begin gemaakt met het leggen van de korte Afsluitdijk tussen Wieringen en de Anna Paulow- napolder. In 1927 werd een begin ge maakt met de Afsluitdijk en de dijk tussen Den Oever en Me- demblik. De eerste was in mei 1932 gereed en de tweede in juli 1929. 20.000 ha water moest 28ste jaargang 2020/2, nummer 86

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 22