Straatnamenrubriek: Leeghwaterstraat 1- het kruiwerk om de wieken op de wind te zetten zich bovenin de molenkap bevindt. Daarnaast maakte hij uurwerken en speelwerken voor de Amsterdamse Zuiderkerk en Westerkerk. Voor het raadhuis van De Rijp maakte hij in 1630 het bestek en de tekeningen. Beneden in de Waag hangt nog de houten balans met de letters: J.A.L.W. - oliemolen in De Rijp - Leeghwater aan het werk (gravure) In 1605, hij was toen 30 jaar oud, wist hij voor het eerst de aandacht te trekken met zijn ‘onder- waterkunst’. Hierbij ging het waarschijnlijk om een primitieve duikerklok. Leeghwater dook het water in en kwam pas na een hele tijd weer bo ven. Deze truc demonstreerde hij met succes voor de prinsen Maurits en Frederik Hendrik in Den Haag en later op de Amsterdamse kermis. Tussen het publiek op die kermis in Amsterdam stond de grote koopman Dirk van Oss. Twee jaar later, in 1607, was hij de stuwende kracht achter de plannen voor de droogmaking van de Beemster. De Rijp leed onder de voortdurende dreiging van de wind en het water van die grote binnenzee, de huidige Beemster. Leeghwater was er als de kippen bij en vond er werk als op zichter over de molenbouw. Vooral droogmaker In veel droogmakerijen speelde ingenieur Leegh water een grote rol. Hij kreeg het oppertoezicht over de poldermolens die bij de droogmaking werden gebruikt. Mede onder zijn leiding wer den in Noord-Holland tussen 1607 en 1643 diverse plassen drooggelegd: Beemster (1612), Purmer (1622), Heerhugowaard (1625), het Starnmeer en de Wormer (1626) en de Scher mer (1635). Bij het beleg van ’s-Hertogenbosch in 1629 had hij de leiding bij het droogleggen van de moeras sen rondom de door de Staatse troepen beleger de stad. De molens die daarbij werden gebouwd, werden aangedreven door paardenkracht. achtkantige en wordt gezien als uitvinder van de bo venkruier: een molen waarbij In het buitenland adviseer de hij bij het droogleggen van moerassen bij Bordeaux (1628) en bij Metz (1630) en drie jaar later was hij in Sleeswijk-Hol- stein betrokken bij de afslui ting van het Bottschlotter Tief in de buurt van Dagebüll. (De afsluitdijk wordt plaatselijk Hollanderdeich genoemd.) Hij bouwde zelf een achtkantige 28ste jaargang 2020/2, nummer 86

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 17