Straatnamenrubriek: Leeghwaterstraat Leeghwaterstraat Ina Hoogenbosch-Glas Jan Adriaenszoon Leeghwater (Steendruk 1877, N-H archief) Historisch Genootschap Wieringermeer Het gezin Jan Adriaensz werd in 1575 geboren in De Rijp als zoon van timmerman Adriaan Sijmonsz en een onbekende moeder. Hij had twee oudere broers: Symon en Adriaan. Hij huwt in 1595 Aaltje Willems. Zij krijgen twee kinderen Si mon Jansz en Adriaen Jansz. Zijn vrouw sterft voor 1643 want dan trouwt hij in Amsterdam voor een tweede maal op 06-09-1643 met Trijn tje Isaaks, van Harlingen. Ook hier twee kinde ren Arien en Mary Jans Jandr. Overigens spre ken de bronnen over het aantal kinderen en van wie ze zijn elkaar behoorlijk tegen. Meer dan timmerman Evenals zijn vader wordt Jan Adriaensz timmer man. Daarnaast was hij een veelzijdig kunste naar, die behalve industriemolens ook meubels, uurwerken en bouwtekeningen maakte. De naam Leeghwater heeft hij pas op latere leeftijd aangenomen. Mogelijk werd die naam eerst als bijnaam gebruikt door vissers die hun visgron den steeds kleiner zagen worden. Jan Adriaensz Leeghwater (1575-1650) is met afstand de beroemdste waterbouwkundige uit onze geschiedenis. Er zijn in Nederland maar liefst 61 straten en gemalen naar hem vernoemd, zoals in Middenmeer de Leeghwaterstraat. Jan Adriaensz was een man met vele talenten want hij was timmerman, molenbouwer, ingenieur, architect en kunstenaar ineen. 28ste jaargang 2020/2, nummer 86

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 16