Plagen in de polder buiten de deur te houden. De mens gaat daarin regelmatig heel ver; in de vijftiger jaren werden al onze konijnen ziek, myxomatose was dode lijk. Diverse landen in onze wereld gebruikten het myxomatosevirus om de konijnenstand te rug te brengen. Bij ons deed de natuur het zelf. bitterzoet. Mijn vader mocht daarom ook geen perzikboom planten want op die boom over winterden de perzikbladluizen die op hun beurt drager konden zijn van het beruchte y-virus dat al meer dan honderd jaar grote problemen ople verde bij de vermeerdering van plantmateriaal. De vogelkers werd ook om die reden uit alle windsingels verwijderd. Bitterzoet was een goe de waardplant voor het beruchte bruinrot, weg ermee dus. Onze huisdieren, van koe tot kat en kip, worden ook gevaccineerd om al die plagen Plagende planten En dan hebben we het nog niet over de planten gehad. Die strijden onderling hevig, ook op leven en dood. We weten dat als we het aan de natuur overlaten de bomen gaan win nen, of het water. Als gemeenschap heb ben we door de jaren heen om verwilde ring te voorkomen en schade te beper ken diverse veror deningen ingesteld. Een aantal woeker planten moest be streden worden, om verschillende rede nen. De ergste plaag Toen kwam de menselijke vijand. Vijf jaar onder een fascistisch juk, de ernstigste plaag die ons gebied over zich heen kreeg. Terreur, verderf, honger en dood. En op 17 april 1945 liet onze vijand een nog grotere vijand onze polder bin nen: het water. Weg Wieringermeer. De mens deed niet onder voor de virussen, bacteriën, schimmels en dieren. De lust tot ondermijnen van andermans leven zit in alle levende wezens. De berenklauw gaf blaren, de doornap pel (lid van de nacht- schadefamilie) be Christelijke school Slootdorp (1945) vat een dodelijk gif. Terwijl bladeren van de daslook eetbaar zijn en lekker, zijn de bladeren van de herfsttijloos, die er sprekend op lijken, fel giftig. Distels, wilde haver en duist dienden totaal vernietigd te wor den. De oplossing was dus eenvoudig. Elimine ren die boel. Veel meer waardplanten leveren problemen op. Bekend is vooral de vogelkers en - 28ste jaargang 2020/2, nummer 86

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 14