Barakken Slootdorp Herdenken verzetsman Catrinus Douma Mogen wij rekenen op uw steun? onderwaterzetting van de Wieringermeer op 17 april 1945.^ de pauze vertelt Jan over de zuivering van waterschaps- en polderbestuurders na de oorlog. Welke rol speelde NSB-burgemeester en heemraad Aris Saal? Hoe werd er geoordeeld over zijn daden en die van zijn broer, NSB-provincie- bestuurder Jan Saal? De werkbarakken in Slootdorp worden gesloopt (Zie Kroniek 84). Wat kunnen wij doen? De barakken elders plaatsen is niet mogelijk, want wie wil dit in zijn tuin of op zijn erf? De keuze is gemaakt om een stuk van de 'keuken' te bewaren en op te knappen. Een bijzonder deel van de barak, met de doorgeef-raampjes, hier werden de maaltijden uitgedeeld. Het af dakje gaat ook mee in het geheel. Daarnaast verzamelen we nu verhalen, herinneringen aan barakken, kantine en keuken. Dit levert erge leuke verhalen op; die zijn een leidraad voor de geplande film. Hierin inter viewen we mensen op de locatie. De film is straks voor iedereen te zien, tijdens een themamiddag van het Genootschap. Heeft u bollen gepeld, schoongemaakt of toneel gespeeld in de kantine? Of iets anders beleefd? Meld het aan Roelie Schiere, Ina Hoogenbosch, of aan de secretaris. Mail adressen staan in het colofon. Locatie: Langeweg 3, Slootdorp. Inloop vanaf 13 uur. Start herdenken om 13.30 uur. Onthulling van straatnaambord, plaquettes en kunstwerk voor de op 9 februari 1945 vermoorde verzetsman Catrinus Douma. Daarmee gaat een wens van oud-Slootdorper en tijdgenoot Marinus Meeuw- sen (1924 - 2011) in vervulling. De protestantse kerk was het gebouw waar verzetsmensen in het geheim bij elkaar kwamen. Ontwerper Gerrit Bosma: 'Een omgekeerd dakspant van het kerkgebouw is de inspiratie voor het mo nument. De moed, keuzes en daden van deze mensen komen daarmee in de volle openbaarheid. Omkering van het spant toont de V-vorm, de V van verzet tegen onrecht. De V ook van vrede en vrijheid. Een opwaartse open vorm met twee tegenover elkaar liggende polen. Het kruisverband symboliseert de kruispunten in het leven, de keuzes die Catrinus en anderen maak ten. Welk pad te gaan? Wat is het juiste?' Om dit kunstwerk te kunnen uitvoeren is nog geld nodig. Uw donatie voor kunstwerk/monument, klein of groot, kan naar: Bankrekening IBAN NL32RABO 0134 0952 86 ten name van Historisch Genootschap Wieringermeer o.v.v. Monument Catrinus Douma Mededelingen en activiteiten Afdak keuken van het Arbeiderswerkkamp Slootdorp foto: Ina Hoogenbosch) 24 april 2020 Ontwerp monument 28ste jaargang 2020/1, nummer 85

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 8