Tentoonstelling 75 jaar Bevrijding Mededelingen en Activiteiten Van de voorzitter vanaf 21 maart 2020 Historisch Genootschap Wieringermeer Extra mededeling: bij het ter perse gaan van deze Kroniek was bekend dat alle bijeenkomsten tot en met begin april 2020 zijn afgelast. Volgt: www.wieringermeergeschiedenis.nl Oorlog en vrede Het zal niemand ontgaan zijn dat het dit jaar een jaar is van herdenken en vieren. We herdenken de Tweede Wereldoorlog met al zijn slachtoffers. Ook vieren we dat het op 5 mei 75 jaar geleden is dat ons land bevrijd werd. Iemand die de oorlog alleen kent van verhalen, foto's en films en be zoeken aan concentratiekampen, maakt in zijn of haar hoofd een eigen film. Zoals wij dat deden in Jeruzalem na het bezoek aan Yad Vashem met de 'Hal van de Namen' waar de individuele slachtoffers van de Holocaust met naam en licht worden herdacht. Het gaat je door merg en been. In de Joodse religie is het van belang van de overledene na de dood begraven te worden en dat het graf ongeschonden blijft. Van veel slachtoffers zijn geen stoffelijke resten overgebleven. De 'Hal van de Namen' herdenkt de slachtoffers én geeft de overledene een symbolisch graf. We hebben ook Dachau en Buchenwald bezocht. Buchenwald ligt in een bosrijke omgeving van Weimar, bijna volledig van de buitenwereld afgesloten. Het kamp was bedoeld voor politieke gevan genen en criminelen. Deze werden tewerkgesteld bij de aanleg van het kamp. Er werden barakken, kazernes, en een crematorium gebouwd op het terrein. Ze hielden niet alleen Joden gevangen maar ook Jehova 's getuigen, Roma, Sinti en homoseksuelen. Velen kwamen om door honger, kou en dwangarbeid in de steengroeve. Er werden ook medische experimenten uitgevoerd op de gevan genen. Moesten ze zogenaamd opgemeten worden tegen een schot, achter dat schot stond dan iemand die via een gaatje de gevangenen in de nek schoot. Het crematorium draaide dag en nacht door.Als je je een beeld vormt van al deze gruwelijkheden, zeg je: dit mag nooit meer gebeuren. Dan besef je meer en meer hoe belangrijk herdenken is, voor oud en voor al voor jong. Nooit meer vergeten! Riet Miedema. De tentoonstelling in de Genootschapsruimte gaat over WOII en de bevrijding. Dit begint met de mobilisatie, gevolgd door de Duitse inval. De Jodenvervolging komt tot uiting in de wegvoering van de Werkdorpers. De wapendroppings in West-Friesland en het transport naar de Wieringermeer was in 1944/45 een belangrijke actie van het verzet. CA It]ARENA GAALSWUK Spanbroek, Droppingdemonstratie op 11 juni 1945

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 6