dat gauw bemerkte, zodat ze het kind nog op tijd kon redden.'Uiteraard zal er ook in het Do meinkantoor een feestje gebouwd zijn. Een vlag hadden ze in ieder geval bij de hand want met die vlag hadden ze vanuit hun Domeinhotel aan de Terpbewoners, die geen radio hadden, laten weten dat de vrede getekend was. En natuurlijk zijn er de verhalen van de bevrij dingstieners, zoals van Jaap Suidgeest, Bert Lau- ret, Gré Schutte, Ben Datema, Simon Blijdorp, Martin van Langerak en anderen. Dat jonge volkje had gedurende de oorlog vooral leren zwijgen. Ze zagen veel, ze hoorden veel, maar die groep moest altijd stil zijn, hun com mentaar telde niet. De groep jonge tieners werd door hun ouders op afstand gehouden van de grote dagelijkse zorgen, afgeschermd voor het zichtbare oorlogsgeweld. De ouders deden dat zonder succes; die tieners zagen alles, ze hoor den alles. Hun oude dagboeken, hun verhalen laten vrij wel allemaal zien dat de feeststemming op die vijfde mei maar moeizaam kwam. En als je ze er nu op aanspreekt dan hoor je iets over hun opluchting en over de onzekerheid toen. Is het dan toch voorbij? Duitse soldaten namelijk waren bij de ondertekening van de overgave niet uit beeld verdwenen, ze liepen nog gewoon rond. Wel met een andere hou ding. De heersershouding was verdwenen, al was die houding al eerder aan het inzakken ge- slagen. Op het einde van de Hongerwinter ble ken de gamellen van hun leger ook aanzienlijk leger te blijven. Die jeugd vertelt ook iets over de zoektocht naar ondergedoken familieleden, oudere broers, ooms. Naast een uiteengeslagen gemeenschap was er op familiegebied ook wel het nodige te herstellen. En over de zorg om de weggevoerde medemens. Wel viel op dat heel veel moeders in hun lappen mand nog enig oranjelint hadden bewaard. De Nederlandse vlag kwam weer achter het schot vandaan. Het triomfpoorten bouwen bestond voor de Wieringermeerders hoofdzakelijk uit hulp bieden, ze hadden zelf namelijk geen tak of bloem meer om erin te steken. De polderevacués die in een naburige stad be land waren, die hebben nog wel iets van het be vrijdingsleger kunnen zien en uiteraard juich ten ze mee. Die eerste dagen keken de tieners met verbazing naar het eigenrechtertje spelen door diverse medeburgers, naar de bevreemdende golf van broederschap, naar een opvallend nieuwe eens gezindheid. Maar zelf zochten ze naar de draad om het normale leven met school en vrienden weer op te pakken. Om hun eigen vrije leven te gaan leiden. Dichteres Vasalis vierde de Wieringermeerbe- vrijding in het laatste couplet van haar fameuze gedicht 'Eerst was het water. En daarboven was de hemel': anzie hot land, zie do vonuinkto hoven en zie de boeren naar hun naakte akkers iraan: Volgende zomer zullen weer de geit1 schoven vlammend als vreugde-vuren op de nieuwe aarde staan. Bevrijdingsfeest in de Wieringermeer? 28ste jaargang 2020/1, nummer 85

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 58