3* PAROCHIEBRIEF bevolking te ordenen. Maar die autoriteit was op de zeventiende april 1945 nog steeds een verlengstuk van de bezetter. Niemand peinsde erover om een verhuisbericht naar het gemeen tehuis te sturen. Nog afgezien van het feit dat velen bij vertrek niet wisten waar onderdak te vinden was. Vooral de geestelijk leidsmannen togen op pad om de mensen op te sporen. En al die kerkvoog den, bestuurders, dominees, pastors kwamen thuis met namen en adressen van hun kerkle den. In een van de parochiebrieven staat in het reisverslag te lezen waar de pastoor zijn mensen terugvond. Daarin lezend kom je tot de verzuch ting: 'Noem mij een dorp in de Noordkop waar geen Wieringermeerders naar toe zijn gegaan.' In al die dorpen zullen de Wieringermeereva- cués de bevrijding voorzichtig meegevierd heb ben. Van een gemeenschappelijk bevrijdings feest kon geen sprake zijn. Anders was het voor de lui die teruggingen naar hun geboortegrond in Oost- of Zuid-Nederland, of zij die het IJssel- meer overstaken. Na een lange en ge vaarlijke tocht kwamen ze aan in be vrijd gebied. De onderdak biedende familie ontving hen natuurlijk met open armen. Terwijl de evacués niet veel anders deden dan na een goede maaltijd een rustig slaapplekje zoe ken. Gewoon de treurnis uit je hoofd zetten, zelf bevrijd zijn terwijl je bezittingen ten onder gegaan waren, vrij of niet vrij. En de verzetsmensen dan? In enkele geschrif ten van het verzet wordt aanzienlijk nadrukke lijker verteld over de bevrijding. De weken di- 'ti XauA düo->i ïl.' eti Z.-UoMand Bevrijdingsfeest in de Wieringermeer? BRIEF VOOR DE GE - EVA C tïEFRDF. KATHOLIEKEN VAN DE WIEKINGERMFER Redactie-adres: Pastoor Langedijk, Huize Sint Martinus te Medembllk Het tourverslag van de parochieherder met de verblijfplaatsen van zijn teruggevonden schaapjes. (in archief Genootschap is de lijst in te zien.) Vanaf de Terp zicht op het Domeinkantoor, links op de foto. Recht voor u de boompjes langs het Terppad. 28ste jaargang 2020/1, nummer 85

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 56