Bevrijdingsfeest in de Wieringermeer Historisch Genootschap Wieringermeer Rein Kooien 5 mei 1945, in onze onder water gezette polder borrelde het wat, het klotste wat, de bomen stonden ademloos te zwijgen en de lawaaiige kauwen verbaasden zich over de standvas tigheid van de kerktorens. Hier en daar kreunde een spant. Zo ongeveer klonk de bevrijde Wieringermeer op die vijfde mei. Geen feestgedruis, geen mens te bekennen, de mensen waren het gebied ontvlucht. Vierden ze het in stilte, vierden ze het elders, waar en hoe? Ontheemd, berooid en vrij; met die woorden was onze situatie volledig beschreven. Ik was 4 jaar en totaal verbou wereerd door de gebeurtenissen van 17 april en de dagen daarna. Aanvankelijk onderdak gekre gen in Medemblik in een ba rakkenkamp. Dagelijks met pa mee om naar de poldergolven te kijken. Hand in hand, de warme hand van je pa als enige zeker heid. Je zag je eigen verleden aan komen spoelen, kippenhok ken, strobalen, ruiterstokken, deuren. 'Maar vader, is ons huis ook ingestort, we gaan toch te rug, maar is er dan niks meer?' Mijn vader voer weg met het vee over het IJssel- meer naar de NOP. Moeder trok met de kinde ren naar het verre Brabant. Het feesten schoot erbij in. Dat zal bij meer Wieringermeerders zo gegaan zijn. Een dolende gemeenschap, bovendien een jonge gemeenschap, een samenleving die gro tendeels nog vorm moest krijgen maar die voor zichtig al wel een feesttraditie aan het opbouwen was, denk bijv. aan het jaarlijkse polderfeest op 21 augustus. Maar de vijf jaar bezetting had het samen feesten al danig ingeperkt. Het vereni gingsleven stond nagenoeg stil. Kerken, scholen en de landbouwbeurs waren de enige ontmoe tingsplaatsen voor een argwanend en zorgelijk samenzijn. Uitbundigheid werd een vergeten woord. Met de inundatie spoelde de polder vol en de gemeenschap uit elkaar. Waar is iedereen gebleven? Op je eentje het bevrijdingsfeest vie ren deed je niet. Normaal zou het de taak van de burgerautori teit zijn om de registratie van de uitwaaierende 28ste jaargang 2020/1, nummer 85

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 55