Verdwenen winkels, Kreileroord Historisch Genootschap Wieringermeer Laurens van der Vaart De geschiedenis van het vierde dorp in de Wieringermeer is relatief kort. Kreileroord be staat op dit moment nog geen 75 jaar. Het winkelbestand is in 40 jaar tijd geheel verdwe nen, terwijl er in 1957 door de gemeente Wieringermeer een ambitieuze start mee werd gemaakt. In dit artikel belicht ik wat er in de loop van die veertig jaar met het winkel bestand gebeurde. Het is ruim opgezet want naast de officiële winkels speelde de verkoop vanuit ventwagen, schuurtjes en keten een belangrijke rol. Toen de eerste straten met huizen klaar en be woond waren, besloot het gemeentebestuur om vier winkels te bouwen. Het was de bedoeling dat het dorp 1300 inwoners zou gaan tellen. Er was grote belangstelling: ongeveer 50 sollicita ties kwamen bij de gemeente binnen. Om een goede keuze te maken werden referenties opge vraagd. Gezien de verscheidenheid aan religies van de inwoners telde dit ook evident mee in de keuze. Zo werden er geen winkeliers uitgeko zen met hetzelfde geloof! Vier Jannen Het toeval wilde echter wel dat er na de benoe mingsperiode een tijdperk aanbrak van de vier Jannen. Jan Kistemaker (melkboer, zuivel), Jan van der Meer (kruidenier), Jan van de Beek (kap per en postkantoor) en Jan Breebaart (groente boer). Zo kwamen er vier winkels met woning op een rij in de Klaverstraat. Kreileroord had zijn eerste middenstanders. Op 11 juli 1957 was de feestelijke opening van de eerste winkel in het nieuwe dorp. De familie Jan van der Meer startte een zaak met huishoude lijke artikelen. Een dag later opende de tweede Jan een zuivelwinkel; Jan Kistemaker kreeg het pand op Klaverstraat 1. Op zaterdag 3 augustus 1957 kwam de derde winkel in bedrijf. Jan Bree- baart opende een groente- en fruitzaak in het pand op Klaverstraat 7. Twee weken later was de vierde winkel een feit. Jan van der Beek begon een herenkapperszaak, waar ook rookwaren te verkrijgen waren. Kreileroord had nu vier winkels en het bouwen van nieuwe huizen ging voorspoedig door. In de Vlasstraat werd op dat moment een nieuw blok huizen in gebruik genomen. Klaverstraat 1 Jan Kistemaker had in de periode 1957 - 1968 een zuivelwinkel in het eerste pand aan de Klaverstraat, voormalige winkelstraat 28ste jaargang 2020/1, nummer 85

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 48